Що зробити, якщо вперше почули спів зозулі: прикмети сьогоднішнього дня

Головна Сторінка » Що зробити, якщо вперше почули спів зозулі: прикмети сьогоднішнього дня

11 березня вшановують святих Софроніїв, патріарха Єрусалимського і затворника Печерського.

Святитель Софроній, патріарх Єрусалимський, жив у VII столітті. Сам він був родом із Дамаска, здобув філософську освіту, а потім вирушив до Єрусалима. Там багато спілкувався з відлюдниками, і разом зі своїм духівником, ієромонахом Іоанном Мосхом, здійснив паломництво монастирями.

Коли вони опинилися в Єгипті, Софроній тяжко захворів, тому вирішив прийняти чернечий постриг – і незабаром одужав. Софроній був знайомий із патріархами Єрусалимськими Захарією та Модестом. У 634 році його самого обрали патріархом Єрусалимським – 10 років він був предстоятелем Єрусалимської Церкви. Наприкінці життя Софронію довелося зіткнутися з облогою Єрусалима магометанами. Городяни, зовсім виснажені голодом, погодилися відкрити ворота з умовою, що противник пощадить їхні святині. На жаль, магометани не дотримали слова. Тож патріарх Софроній помер у глибокій скорботі.

Про життя Софронія Печерського відомо небагато. Він був затворником і жив у Дальніх (Феодосієвих) печерах Києво-Печерського монастиря в XIII столітті. Щодня преподобний прочитував Псалтир, завжди носив на собі волосяницю і важкий залізний пояс. Мощі преподобного Софронія поховані в Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря.

Прикмети

день теплий видався – літо теж буде теплим;

зграї ворон на землі сидять – буде холодно, на верхівках дерев – до тепла;

побачити жайворонка сьогодні – до потепління;

птахи в’ють гнізда на сонячній стороні – до холодного літа, а якщо в тіні – літо буде теплим.

В цей день шанували птахів, які поверталися додому з теплих країв, особливу увагу приділяли зозулям.

З цього дня починається Масниця – тиждень напередодні Великого посту.

Що можна робити

У святих цього дня просять зміцнити у вірі, дати сил винести негаразди і труднощі, дякують Богові за все, що є.

На Сирному тижні, який починається 11 березня, дозволяється їсти молоко, молочні продукти та яйця. В Україні на Масницю здавна готували вареники з сиром. Нині також печуть і млинці. Перші вареники або млинці подають як милостиню і на помин, наприклад, пригощають ними незаможних.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прощена неділя-2024: нова дата, що не можна робити і що важливо сказати близьким

Народні прикмети радять цього дня слухати зозулю: почувши перший спів, потрібно загадати бажання – воно обов’язково збудеться. Також вірять, що якщо в цей момент побрязкати дріб’язком у кишені, то це принесе удачу і допоможе стати багатим.

Що не можна робити

Лаятися, особливо з близькими, лихословити, бажати зла, заздрити, ображати тварин.

Цього дня не слід питати зозулю, скільки залишилося жити, а також готувати і їсти птицю – не до добра.

Також не варто викидати старі речі – це до злиднів.

Цього року “Масляний тиждень”, який передує Великому Великодньому посту, розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

Традиційною українською стравою, характерною для цього періоду були вареники. Ще колись козаки жартували: “На Масницю й турки вареники їдять!”. Так що, основна страва Масниці це вареники з сиром залиті маслом та сметаною. Пекти млинці українки стали вже у ХХ столітті.