Знезараження насіння перед його висіванням важливе для отримання здорової розсади, а потім – гарного урожаю.
Це потрібно для знищення патогенних мікробів та профілактики можливих хвороб рослин, пише Gazeta.ua.
Знезаражувати насіння можна, зокрема, гарячою водою. Це – один з найефективніших способів. Гарячою водою стерилізують будь-яке насіння. Особливо дієвий цей метод для обробки насіння гарбузових культур – огірків, кабачків, гарбузів і патисонів. Насіння цих рослин за несприятливих умов найчастіше уражаються грибковими захворюваннями, його продуктивність знижується, а інколи після зараження взагалі не сходить.
Окрім того, при висіванні насіння гарбузових рослин на наступний рік після збору вони формують в основному чоловічі квітки та, відповідно, утворюють дуже мало зав’язей. А хороший урожай насіння гарбузових дає тільки після кількох років зберігання. Тому, щоб прискорити процес старіння насінневого матеріалу, його рекомендують добре прогріти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як і для чого роблять термообробку насіння – корисні поради
Цей спосіб ефективний і для овочів з сімейства капусти. Насіння потрібно витримати в гарячій воді за температури 48-50°C протягом 20 хвилин. Потім його охолоджують в холодній воді та дають висохнути.
Для профілактики фомозу буряків, моркви, капусти насіння потрібно нагрівати довше при температурі 40-45°C – приблизно 30 хвилин, або 15 хвилин за температури 52°C.
Можна також знезаражувати насіння, прогріваючи його в термосі. Для цього потрібен невеликий термос та вода температури 50-60 ⁰C. Насіння потрібно висипати в термос, залити гарячою водою, закрити кришкою термос і загорнути його в рушник на 30-40 хвилин.
Потім вміст термоса слід відцідити на сито й просушити насіння до сипучого стану. За один раз у термосі можна обробити насіння кількох культур. Для цього кожен вид або сорт насіння потрібно загорнути у тканину або марлю й покласти в термос. Після закінчення процедури мішечки дістають, злегка відтискають їх і поміщають у поліетиленовий пакет для пророщування.
Щоб продезінфікувати насіння огірків та помідорів від вірусної, бактеріальної та грибкової інфекції, можна помістити його в 1% розчин перманганату калію на 15-20 хвилин, або в 2-3% розчин перекису водню, підігрітий до 38-45°C на 20 хвилин.
Щоб запобігти таким захворюванням, як, наприклад, несправжня борошниста роса та судинний бактеріоз, насіння слід потримати в розчині часнику. Для цього потрібно подрібнити 25 г часнику, змішати його зі 100 г води та опустити в суміш насіння. Потім його промивають та висушують.
Допомагає також сік алое. Він має гарні бактерицидні властивості. Потрібно потримати алое в холодильнику 5-6 днів, а потім вичавити сік. У ньому замочують насіння на деякий час, після чого його потрібно просушити.
Одним із найефективніших добрив вважають золу. Її використовують для підживлення багатьох рослин на різних етапах розвитку.
Золу застосовують і при вирощуванні розсади. Насамперед вона збагачує ґрунт, робить його родючішим та якіснішим.