Шукайте жінку. У США нова інтрига довкола президентських виборів

Головна Сторінка » Шукайте жінку. У США нова інтрига довкола президентських виборів

Демократи можуть змінити кандидата у президенти через вік Джо Байдена, та у США до такої версії ставляться недовірливо. У чому інтрига, розбиралася Gazeta.ua.

Раптова заміна

Чим ближче партійні з’їзди у США, тим цікавіше: Дональду Трампу знову “світять” в’язничні ґрати, у таборі демократів нібито з’явилася нова кандидатка. За інформацією ЗМІ, це дружина колишнього президента США Барака Обами – Мішель. Джо Байден начебто планує зняти свою кандидатуру на партійному з’їзді демократів у серпні 2024 року. Про Мішель Обаму як про вірогідну кандидатку йшлося ще на старті передвиборчої кампанії. Після того, як Джо Байден публічно оголосив про наміри балотуватися на другий термін, розмови про Мішель згасли. Але нині поновилися – з подачі німецького видання Der Spiegel.

Довелося Офісу колишньої першої леді це спростовувати. Зокрема, директорка зі зв’язків з громадськістю Крістал Карсон наголосила – місіс Обама не балотуватиметься у президенти США.

“Деза” від конкурентів

Утім, не все так просто у цій історії. Джерела американського телеканалу NBC повідомляють, що тему Мішель Обами підняли республіканці. За їхньою версією, Обама як кандидатка у президенти стимулює підтримку Республіканської партії. Можливо, це викликано публічною підтримкою, яку Барак Обама висловив нещодавно Джо Байдену. Республіканців хвилює, яку роль у цій підтримці відіграватиме його дружина.

Судячи за сигналами від передвиборчого штабу Джо Байдена, там розраховують на Мішель як на потужну гравчиню на передвиборчих перегонах. “Президент (Барак Обама) і Мішель Обама нам значно допомогли у боротьбі з Дональдом Трампом та в обранні президента Байдена з першого разу… Ми вдячні за їхню підтримку і цього разу”, – каже представник штабу Кевін Муньос.

Мішель окремо, Гілларі – окремо

Зокрема, Мішель як успішна публічна діячка може бути корисною для залучення молодих виборців, оскільки у штабі Байдена неофіційно визнали проблему із цим. Але, якщо чотири роки тому Мішель Обама співпрацювала на громадських засадах, то нині вона, за чутками, претендуватиме на посаду віцепрезидентки. Принаймні, коли в інтерв’ю дружина Байдена Джілл заявила, що Мішель на таке не погодиться, їй порадили наступного разу не бути такою категоричною.
Є ще одна заковика. Мішель Обама активно підтримувала президентську кампанію “білої дами” американського політикуму, Гілларі Клінтон. Після поразки на президентських виборах у 2016 році вона оголосила про відхід від публічної політики. Це не заважало Гілларі створити групу для ширшого залучення американців до політичної активності, у тому числі, щоби протидіяти Трампу вже як президенту.

Спливають давні кістяки

Крізь плетиво передвиборчих інтриг спливають давні й не такі давні “кістяки” американського політичного життя. Принаймні, республіканцям приємніше розкручувати тему Мішель із натяками на Гілларі, бо це відсилка до кампанії 2016 року, де Трамп переміг (хоча за кількістю голосів першою була Гілларі). Зі свого боку, демократам більше до душі аналогія з минулими виборами, де Байден успішно подолав Трампа.
Цікаво й те, чому реанімувало інтригу про Мішель Обаму саме німецьке видання якраз під візити очільника КНР Сі Цзіньпіна до ЄС. Причому канцлер ФРН Олаф Шольц, який нещодавно повернувся з Піднебесної, мав зустріч з президентом Франції та обговорював з Емманюелем Макроном важливі тези перемовин. Хоча Сі та Байден зустрічалися та вцілому доброзичливо спілкувалися, китайський лідер, за деякими ознаками, не у захваті від другого терміну Байдена. Цей настрій резонує з думками частини демократів, котрих непокоїть як поважний вік кандидата Джо Байдена, так і той факт, що в опитуваннях громадської думки поки що лідирує Трамп. Включення до соціологічних досліджень фігури Мішель Обами може бути як зондуванням ґрунту до такого транзиту, так і відволіканням уваги. Якщо це тестовий крок, важливо знати реакцію Німеччини та Китаю. Судячи з публікації у німецькому виданні, певні політичні кола у Німеччині, як мінімум, не проти. Та чи зважаться міняти коней на переправі самі демократи?

Поза політикою

Мішель Обама неодноразово зазначала, що не цікавиться політичною кар’єрою, нагадав Gazeta.ua провідний науковий співробітник Інституту історії НАН України Андрій Мартинов. Якщо вона змінить своє негативне ставлення до політики, тоді її висунення може стати реальністю навіть попри те, що Мішель не проходила праймеріз, припускає експерт. Теоретично це можливо, прецедентів досі не було. “Якщо допустити неймовірне і Мішель Обама балотуватиметься, це ніяк не змінить пріоритети внутрішньої і зовнішньої політики США, яких дотримується демократична партія. Хоча її кандидатура може порушити хиткий баланс між демократами “ліваками”, “центристами” і “правими”, який підтримував Байден. Тому заміна Байдена на фініші перегонів занадто ризикований варіант для партійного істеблішменту”, – вважає Андрій Мартинов.
Треба додати, це й нехтування мільйонами голосів американських виборців, які брали участь у праймеріз, підкреслив засновник та генеральний директор Інституту американістики Владислав Ферапонтов. “Такої зневаги до виборців навряд чи допустять”, – вважає він. Утім, гіпотетично зміна може відбутися у разі, якщо Байден як кандидат не набере достатньо голосів на партійному з’їзді у першому турі.

Пожежний варіант

Проти Байдена грає те, що дві третини опитаних американців мають застереження щодо його поважного віку, каже політолог Микола Давидюк, тому підстави думати про заміну є. “Проголосувати за темношкіру жінку-афроамериканку, до якої відбувається перетік іміджу Обами – чому ні? Штати давно стоять на порозі першої жінки-президента…. Нам до цього треба ставитися зі стриманим оптимізмом. Обама був класним президентом для Штатів, для студентів, для молоді. Але саме Обама запустив програму “Рестарт відносин із Росією”…І для Обами Китай буде пріоритетнішим за Росію”, – переконаний експерт.
“Мішель може бути “пожежним варіантом” на випадок погіршення стану здоров’я Байдена. Тобто, дублером. До того ж, “демократи все-таки хочуть жінку-президента”, додає Давидюк.
Якщо нічого не зміниться і за президентство конкуруватимуть Байден і Трамп, є ризик перетворення битви рейтингів на битву антирейтингів, звернув увагу політолог Петро Олещук, і це викликає сумніви у частини демократів. Тому вони зондують ґрунт. Навіть відмова Мішель теж може бути елементом “розкрутки”, припускає експерт. “Якщо відбувається заміна кандидата, Трампу та його технологам, які будували кампанію на неспроможності Байдена виконувати обов’язки президента, доведеться швидко міняти тези. А це у такі стислі терміни непросто”, – вважає Петро Олещук.