Лідер Китаю Сі Цзіньпін розглядає можливість провести тристоронню зустріч із президентом США Дональдом Трампом та главою Кремля Володимиром Путіним у Пекіні під час військового параду 3 вересня 2025 року.
Мета саміту – підкреслити закінчення Другої світової війни та водночас використати подію для політичного діалогу між ключовими світовими лідерами, повідомляє The Times.
Путін уже погодився приїхати на захід. У китайському політичному середовищі вважають, що такий саміт може дати старт новому етапу у відносинах між Китаєм і США та водночас зміцнити альянс з РФ.
Один із провідних націоналістичних експертів Китаю Цзінь Цаньжун заявив окремо, що участь Трампа у заході могла б мати глобальний ефект.
“Якщо президент Трамп відвідає Китай і візьме участь у параді 3 вересня, це пошле світові потужний позитивний сигнал. Образ китайських, російських і американських лідерів, що стоять разом, може стати потужним посланням миру і стабільності”, – сказав він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп додзвонився до Сі: що обговорювали
Сі розглядає парад як можливість підкреслити союз із державами-переможцями у Другій світовій, включаючи Росію. При цьому, як зазначає тайванський політолог Вень-Ті Сун, цей крок також здатен відвернути увагу громадськості від внутрішніх проблем, таких як політичні напруження та економічне уповільнення.
“Зі свого боку для Трампа візит до Китаю і зустріч із Путіним і Сі Цзіньпіном відповідатимуть його глибоко особистісному підходу до керівництва. Це також заспокоїть як Сі Цзіньпіна, так і Путіна, які бачили, як Трамп принижував національних лідерів, відвідуючи Вашингтон, і які розглядають саміт у Пекіні як спосіб контролювати як порядок денний, так і політичні послання”, – йдеться у статті.
Водночас радники Дональда Трампа можуть відмовити його від участі у візиті. Вони вважають, що поява Трампа на тлі Путіна та Сі може стати геополітичним досягненням саме для Пекіна.
США та Китай досягли домовленості про тимчасове припинення торгівельного конфлікту. Це перемир’я триватиме 90 днів.
До 14 травня обидві сторони повинні зменшити митні ставки на імпортну продукцію. Вашингтон знизить тарифи на китайські товари зі 145% до 30%. Сюди входить і ставка, що стосується фентанілу.