Скандал із Фаріон: слово взяв мовний омбудсмен

Головна Сторінка » Скандал із Фаріон: слово взяв мовний омбудсмен

За десять місяців цього року на адресу Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови не надійшло жодної скарги щодо порушення закону про державну мову у Збройних силах України.

Водночас закон вимагає обов’язкове застосування української мови і в ЗСУ, і в галузі науки чи сфері обслуговування. Про це сказав мовний омбудсмен Тарас Кремінь в ефірі “5 канал”, коментуючи скандал навколо висловлювань колишньої народної депутатки Ірини Фаріон.

“Незалежно від того, чим ми займаємося, в офіційних сферах ми гарантовано повинні спілкуватися державною мовою. Але закон не поширюється на приватне спілкування”, – сказав Кремінь.

“У мене величезна кількість друзів, які боронять українську землю і перебувають у різних підрозділах. Вони здійснюють офіційне спілкування українською виключно. Як вони спілкуються вдома, за чаєм з побратимами – це їхня особиста справа. Але те, що українська мова – це мова Збройних сил України, мова незламних, мова перемоги – це факт очевидний”, – зазначив уповноважений.

Офіційне спілкування у ЗСУ – українська мова, про що говорить відповідна стаття закону, сказав Кремінь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найближча до української мови – не російська. Сім міфів кремлівської пропаганди

“Українська мова переживає часи свого ренесансу. Треба більше спілкуватися. Але не дозволяти спекуляціям, які мають очевидно і російське походження”, – сказав Кремінь.

“Я хочу, щоб на мовній темі не було спекуляцій. Ми вже проходили поділ України за різними категоріями. Так звані “дві України” – це одна з розробок психологічного спрямування російського походження. У нас єдина держава. У нас єдина державна мова. У нас єдине бачення у наближенні нашої перемоги. Ми дякуємо Збройним силам України за їх єдність”, – заявив мовний омбудсмен.

Уповноважений наголосив, що за потреби для вдосконалення мовних практик для військовослужбовців можуть бути відкриті мовні курси.

Відповідно до закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” мовою нормативних актів, документації, діловодства, команд, навчання, виховних заходів, іншого статутного спілкування та службової діяльності у ЗСУ та інших військових формуваннях, створених відповідно до закону, є державна мова, нагадав Кремінь.

Раніше Ірина Фаріон розкритикувала військових, зокрема бійців “Азову” та третьої ОШБр, в тому, що вони спілкуються російською мовою.

У Національному університеті Львівська політехніка, де викладає Фаріон, заявили, що не несуть відповідальності за висловлювання своїх працівників поза навчальним закладом.