Мідна скіфська ситула посудина у формі відра якій понад 2700 років, зберігається в Археологічному музеї Середньої Наддніпрянщини в Черкасах. Це рідкісна й найдорожча річ в експозиції одна з найперших скіфського періоду. Нею переносили воду на голові. За весь час археологічних розкопок в Україні знайшли не більш як 10 ситул. Черкаська стародавня, кавказького періоду, коли скіфи транзитом через Кавказ рушили на Кубань. Це приблизно кінець VIII початок VII ст. до нашої ери.
Ситулу знайшов місцевий житель у Холодному Яру, в селі Мельники, розповідає директор музею Михайло Сиволап. Її принесли перші скіфи, що прийшли в Україну. Зроблена з трьох листків міді. Важить не більш як 11,5 кілограма. На ручках має крильця, які робили тільки на Кавказі. Якщо покласти тканину на голову, то можна пронести посудину на велику відстань. Ситула пролежала перевернутою на краю яру понад 2500 років. Майже всі знайдені скіфські ситули й казани лежали саме так. Це робили спеціально, щоб посудину не зруйнували мороз і вода, яка туди могла затікати. Отож знахідка збереглася майже в первісному вигляді. Її руйнація становила не більш як 10 відсотків, що взагалі мало, враховуючи поважний вік. Реставрували її трохи більш як пів року.
Ситула дісталася музею безплатно.
Кілька років тому людина, яка її знайшла, виставила на продаж на одному археологічному сайті, каже Михайло Сиволап. На чорному ринку такий предмет коштує сотні тисяч гривень. Однак чоловік за кілька днів несподівано зняв її з продажу й приніс нам. Віддав безплатно. Досі вважаю це дивом. Згодом перебрали землю, яка була всередині, але там нічого цікавого не було. Очевидно, перші власники переїжджали на інше місце. З певних причин посудину не взяли, а закопали. Думаю, з часом сподівалися повернутися, але це не вдалося. Або ж повернулися, та не змогли знайти місце, де закопали.
У стародавні часи скіфи жили на кордоні сучасних Ірану та Туреччини. Були справжнім прокляттям для сусідніх народів. Про них є згадка в Біблії. Священне писання каже, що краще бути у труні, ніж поперек сідла у скіфа.
Пізніше з Малої Азії скіфи рушили на Кавказ, звідти на Кубань. Саме там, біля станиці Костромської, археолог Микола Веселовський виявив найвидатнішу знахідку найдавнішого скіфського періоду фігуру оленя, що біжить. З Кубані скіфи прийшли на територію сучасної України, де жили з VII до ІІІ століття до нашої ери.