21 січня згадують преподобного Максима, сповідника.
Максим народився в Константинополі близько 580 року. Він був освіченою і сумлінною людиною, і незабаром став першим секретарем візантійського імператора Іраклія. Але не зміг довго жити придворним життям і пішов у Хрисопольську обитель (на протилежному березі Босфору – нині Скутарі), де прийняв чернечий постриг. Завдяки чеснотам незабаром його обрали ігуменом монастиря.
Пізніше Максим поїхав до Олександрії, куди його запросили богослови. Там проповідник виступив проти єресей монофізитів і монофелітів і став ініціатором скликання Латеранського собору, який засудив монофелітство. Але серед прихильників єресі виявилося багато впливових людей, тож преподобного звинуватили у зраді вітчизни та ув’язнили. Максима жорстоко катували: йому відрізали язик і зрізали праву руку, а потім заслали в Колхіду. Але сталося диво: святий знову знайшов здатність говорити і писати. Після себе Максим сповідник залишив велику богословську спадщину.
21 січня в церкві також вшановують пам’ять мучеників Євгена, Кандида, Валеріана і Акіли, мученика Неофіта Нікейського.
Прикмети
погода стоїть ясна – весна буде гарною;
опівночі видно крізь хмари місяць – у полях буде гарний урожай;
небо вдень чисте – чекай заморозків.
У народному календарі 21 січня – свято Максимів день, Максим-утішитель. За традицією цього дня чоловікові та дружині треба вийти на подвір’я, тримаючись за руки, і струсити з дерев іній – вважається, що це принесе в дім порозуміння і щастя.
Що не можна робити
сваритися, особливо з близькими;
відмовляти в допомозі;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Благовіщення-2024: нова дата, що важливо знати про цей день
ображати тих, хто слабший.
Цього дня не можна давати в борг сіль, оскільки з дому підуть щастя і достаток.
Що можна робити
Преподобному Максиму моляться про заступництво вдови і сироти, а також шанують милосердних людей, адже добро завжди вважається справою Божою, а зло – служіння дияволу. Також святий вважається втішником в образах і помічником у бідах і прикрощах, тому в день його пам’яті потрібно згадати добрим словом людей, які колись прийшли на допомогу.
На Максима потрібно обов’язково зробити якусь добру справу – за добро неодмінно воздасться.
Великдень для багатьох вірян є одним з найголовніших релігійних свят. Це перехідне свято, а значить його дата щороку змінюється.
Цього року в Україні святкуватимуть Великдень 5 травня, а католики 31 березня. Тобто різниця становитиме понад місяць.