Сорок святих: головні заборони в одне з найбільших церковних свят

Головна Сторінка » Сорок святих: головні заборони в одне з найбільших церковних свят

9 березня за новим церковним календарем вшановують пам’ять сорока Севастійських мучеників, які загинули за християнську віру. Це одне з найбільш значущих церковних свят. В народі – Сорок Святих. Раніше свято відзначали 22 березня.

Сорок Севастійських мучеників були воїнами з міста Севастія (нині Туреччина). Вони жили в II столітті за часів імператора Ліцинія. Дружина воїнів виграла не одну битву, але, на жаль, мала воєначальника-язичника, який підпорядковувався імператору. Той наказав очистити військо від християн – воїнам веліли принести жертву язичницьким богам, але чоловіки відмовилися. Тоді їх ув’язнили, почали бити камінням, але воно відлітало від воїнів, не завдаючи шкоди. Чоловіки продовжували молитися.

Тоді суд придумав інше покарання: воїнів вивели роздягненими на замерзле озеро й усю ніч тримали на холоді, розтопивши в цей час лазню на березі. Один із воїнів не витримав і побіг до тепла, але, переступивши поріг лазні, помер. Водночас лід на озері раптово розтанув і вода нагрілася, а над головами севастійських воїнів з’явилися вінці, які світилися. Один із стражників кинувся у воду зі словами: “Господи Боже, я вірю в Тебе, в Якого ці воїни вірують. Приєднай і мене до них, нехай сподоблюся постраждати з Твоїми рабами”. Врятуватися воїнам не вдалося – усі сорок мученицьки загинули.

Прикмети

На Сорок святи існують погодні прикмети:

яка погода цього дня – така буде і наступні 40 днів;

грім чути – до поганого врожаю;

теплий вітер – літо буде дощовим;

багато галок і сорок – скоро буде по-літньому тепло.

Що можна робити

Цього дня добре піти до храму, помолитися. У сорока мучеників просять зміцнити віру і мужність, дати сил винести випробування, гідно пройти біду, голод і холод, позбавити від відчаю і депресії. Святим моляться під час виконання військового обов’язку, жінки просять у сорока мучеників захистити чоловіків на війні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Благовіщення-2024: нова дата, що важливо знати про цей день

Також цього дня відзначають Вселенську батьківську суботу, коли в церкві поминають не тільки померлих родичів, а й усіх загиблих християн. У цей час потрібно помолитися про спасіння душі всіх померлих, особливо тих, за кого помолитися нікому. Можна відвідати могилки родичів, влаштувати поминальний обід.

За однією з народних традицій цього дня випікають булочки у формі жайворонків, які символізують душі, що летять до Бога. Випічку роздають дітям, сусідам і родичам.

Що не можна робити

Злитися, лаятися, відмовляти в милостині, погано говорити про померлих, впадати у відчай, вживати алкоголь.

Не радять цього дня важко фізично працювати, займатися ремеслом, рукоділлям, виконувати хатню роботу. Усі справи варто зробити напередодні, а день провести в спокої та молитві. Не варто позичати і брати в борг.

У церкві є дні, коли поминають покійних. Їх називають батьківськими суботами. У храмах проводять особливі служби, а віруючі відвідують кладовища.

Є дві батьківські суботи, які називають Вселенськими – це М’ясопусна батьківська субота і Троїцька батьківська субота. У ці дні вшановують пам’ять не лише своїх померлих родичів, а й усіх християн, у тому числі тих, хто загинув або помер раптово і не був похований.