Справа “вагнерівців”: Bellingcat опублікували першу частину розслідування

Головна Сторінка » Справа “вагнерівців”: Bellingcat опублікували першу частину розслідування

Міжнародна група розслідувачів Bellingcat опублікувала звіт щодо “зливу” спецоперації із затриманням Україною бойовиків російської ПВК “Вагнер”.

Бойовиків ПВК “затримали” у Білорусі ще до того, як їх мали перехопити в українському небі, йдеться в матеріалах.

Зазначається, що протягом року журналісти Bellingcat за участю видання The Insider розслідували обставини унікальної операції спецслужб України, під час якої розвідникам, які працювали під виглядом охоронної компанії при “Роснефть”, вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значущих бойовиків ПВК “Вагнер”, причетних до військових злочинів в Украині.

Журналісти встановили, що акцію провела Служба військової розвідки України ГУР МОУ за підтримки СБУ.

“Ця спецоперація, яка не має аналогів за своєю складністю і масштабом, повинна була завершитися примусовим приземленням літака з кількома десятками бойовиків на території України, проте в останній момент, коли “вагнерівці” вже прямували до мінського аеропорту, операцію було “перенесено” після зустрічі розвідників з політичним керівництвом, що закінчилося арештом найманців силами білоруського КДБ”, – пишуть журналісти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рік справі “вагнерівців”: як в Офісі Зеленського “злили” спецоперацію

Спочатку збиралися виманити з Росії четверо-п’ятеро осіб на територію Угорщини під приводом, що для роботи у новій ПВК треба пройти підготовку у спеціальному тренувальному таборі. Деякі бойовики пройшли підготовку саме там. В Угорщині їх би затримали, екстрадували до України та судили.

План операції показали політичному керівництву України, у тому числі й президенту Володимиру Зеленському у червні 2020 року. Операцію схвалили на початку липня 2020 року. Але рішення відкласти операцію наприкінці липня призвело до її ефектного провалу, наголошують журналісти. Найманців затримали у Білорусі.

Українські спецслужби намагалися зловити щонайменше 33 бойовики, які, на думку влади, скоїли серйозні злочини, воюючи на боці військових формувань, що підтримуються Росією, на Донбасі. Бойовиків “завербували” українські розвідники нібито для участі у вигаданій операції у Венесуелі.

Під час транзиту над повітряним простором України на шляху до вигаданого південноамериканського пункту призначення літак, який перевозив найманців, був змушений приземлитися через фіктивну загрозу вибуху. Якби все пройшло за планом, найманці заарештували б після приземлення літака, йдеться в розслідуванні.

Протягом кількох місяців найманці проходили перевірку в підробленій ПВК, створеній українськими спецслужбами, в процесі якої було виявлено безліч інформації про злочини, які вони могли вчинити на Донбасі.

Для приманки найманців ГУР Міноборони України таємно задіяло справжню ПВК, що не використовується, з Санкт-Петербурга, зареєструвавши схожий домен і клонувавши веб-сайт.
З кандидатами проводив співбесіду оперативник української секретної служби із позивним “Сергій Петрович”. Але на ранніх етапах набору було надто багато найманців, які не мали прямого інтересу для України.

Було прийнято рішення використати деяких з найбільш перспективних кандидатів як довірених осіб для залучення більш конкретних кандидатів, які становлять інтерес.

Так, Артем Міляєв, заступник командира штурмової бригади бойовиків ДНР, залучив до проєкту більш релевантних найманців. Бойовики надсилали резюме, у яких містилися прямі зізнання та подробиці того, як розвивалася гібридна війна Росії проти України. Що це було пряме розгортання регулярних підрозділів російської армії. А уряд Росії надавав підтримку та керував операціями нібито ПВК “Вагнер”.

Новина доповнюється…

29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 члена приватної військової компанії “Вагнера”. Україна заявила, що 28 з них – причетні до військових злочинів на Донбасі. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт “вагнерівців”. Відповідь не отримали. 14 серпня Білорусь віддала їх Росії. В Офісі президента сприйняли це “з прикрістю”. Пізніше російський президент Володимир Путін назвав розміщення “вагнерівців” у Білорусі “спецоперацією США”.

Напередодні г олова парламентської тимчасової слідчої комісії “слуга” Мар’яна Безугла оголосила проміжний висновок ТСК. У ньому йдеться, що президент Володимир Зеленський не скасовував операцію по затриманню “вагнерівців”. Документи про їхнє затримання нібито почали готувати лише після затримання в Білорусі. Хоч два роки вже збирали інформацію про приватні військові компанії. Також Безугла запевнила, що і глава Офісу президента Андрій Єрмак не має повноважень віддати наказ про скасування операції.

Головний редактор видання “Цензор.нет” Юрій Бутусов одним із перших повідомив, що українські спецслужби понад рік готували операцію із затримання “вагнерівців”. Задля цього їх виманювали до Білорусі. У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації.