Процес старіння містить два різкі сплески молекулярних змін, які відбуваються спочатку у 44 роки, а потім у 60.
Саме в цей період люди частіше страждають на нейродегенеративні та серцево-судинні захворювання, йдеться у новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Aging.
Дослідження охоплювало аналіз понад 135 000 різних молекул і мікроорганізмів у 108 осіб віком від 25 до 75 років. Вчені брали зразки крові, шкіри, слизової носа і рота, а також калу, щоб отримати максимально повну картину. Вони з’ясували, що замість поступового і плавного старіння, організм людини зазнає раптових змін на молекулярному рівні.
Перша хвиля таких змін спостерігається приблизно в 44 роки. В цей час молекули, пов’язані з роботою серцево-судинної системи, обробкою ліпідів, а також метаболізмом алкоголю та кофеїну, починають змінюватись, і їхня ефективність знижується. До 60 років ці зміни стають ще більш вираженими, впливаючи на імунну систему, функцію нирок, еластичність шкіри та м’язів, а також на обмін вуглеводів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Науковці назвали продукт, який прискорює старіння: як знизити свій біологічний вік
Цікаво, що ці молекулярні зміни не залежать від статі – як чоловіки, так і жінки відчувають ці процеси однаково, навіть з урахуванням менопаузи у жінок.
Вчені кажуть, що ще потрібно багато роботи, щоб зрозуміти, чому ці різкі зміни відбуваються і як вони впливають на здоров’я. Це може пояснити, чому люди у 40 та 60 років частіше страждають на нейродегенеративні та серцево-судинні захворювання.
Між групою крові та швидкістю старіння організму науковці знайшли зв’язок. У своєму дослідженні вони провели експеримент. У ньому взяли участь люди різного віку.
Висновки показали, що володарі третьої групи крові (B) старіють повільніше за інших.