Протистояння між Китаєм і США може перейти у воєнну фазу.
На це можуть вплинути 5 показників, за якими потрібно наглядати, пише колишній верховний головнокомандувач НАТО, адмірал ВМС США у відставці Джеймс Ставрідіс у колонці для Bloomberg.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Війна з Трампом: Пекін опустив юань до мінімуму
“Оглядаючи Тихий океан, я бачу п’ять попереджувальних лампочок, які блимають жовтим, і за ними потрібно уважно стежити, бо незабаром вони можуть стати червоними”, пояснює Ставрідіс.
Кібератаки
Китай дедалі частіше атакує критично важливу інфраструктуру США за допомогою своїх потужних наступальних технологій. Найвідоміша з цих програм називається Volt Typhoon. Окрема програма, що походить із Пекіна Salt Typhoon спрямована проти телекомунікацій США. Китай демонструє не лише спроможність вести надскладну кібервійну, але й те, що він має на це бажання.
Тиск авіації на Тайвань
Моніторинг рівня вторгнень у зону ідентифікації протиповітряної оборони Тайваню може стати ключовим показником прогресивної військової стратегії Китаю щодо захоплення “провінції-ізгоя”. Минулого року було понад три тисячі таких інцидентів, що майже вдвічі більше, ніж у 2023 році.
Операції в Південнокитайському морі
Претензії Пекіна на практично всі ці величезні води приблизно половину площі континентальної частини США частково ґрунтуються на основі історичних подорожей китайського адмірала 15-го століття Чжен Хе. Ці твердження були розглянуті в міжнародних судах і відхилені. Попри це, Китай вживає низку морських дій, включаючи створення щонайменше семи штучних островів як баз для свого дедалі потужнішого військово-морського флоту. Що є потужним індикатором потенційного конфлікту.
Китайське військово-морське будівництво
Китай з неймовірною швидкістю будує військові кораблі: в середньому від 20 до 30 на рік. Існуючий флот за кількістю бойових суден більший за американський: понад 360 кораблів у порівнянні з приблизно 300 у США. При цьому заявленою метою Китаю є понад 400 військових кораблів.
“Щоб отримати уявлення про справжні наміри Пекіна щодо значних бойових дій, стежте за обсягами виробництва на його верфях”, радить Ставрідіс.
Тарифний і торговельний конфлікти
Найнебезпечнішим показником є той, який уже використовується: рівень і обсяг мит, які запроваджує кожна зі сторін.
Зараз Китай почав припиняти поставки багатьох рідкоземельних елементів і стратегічно життєво важливих мінералів, у видобутку яких він фактично є монополістом, а також і це, можливо, найважливіше нафтопереробку. Мита США завдадуть миттєвої та значної шкоди китайській економіці, однак саме реакція Китаю буде п’ятим ключовим показником конфлікту, що насувається.
“Нам потрібно стежити за цими п’ятьма жовтими вогниками – кібератаками, вторгненнями на Тайвань, Південно-Китайським морем, будівництвом військово-морського флоту Пекіна та ескалацією торговельної війни – тому що, якщо вони загоряться червоними, вони можуть загасити лампи в усьому світі”, – пояснює Ставрідіс.
Президент США Дональд Трамп спершу впровадив додаткові мита для Китаю в розмірі 20%, потім підняв їх ще на 34%. Трамп підвищував мита щоразу, коли Китай оголошував про заходи реагування.
Китай відповів запровадивши 84% мито на американські товари.
Минулого тижня Трамп підняв мита на китайські товари до 145%, одночасно оголосивши про 90-денну паузу на мита на десятки товарів інших країн. Це спонукало Пекін підняти мита на американські товари до 125%.