3 серпня в церкві згадують преподобних Онуфрія та Онисима Печерських.
Преподобний Онуфрій Печерський жив у XII столітті, а Онисим Печерський – на рубежі XII-XIII століть. Вони були ченцями Києво-Печерської лаври в Ближніх печерах.
Онуфрій вирізнявся благочестям і вірою в Христа. Прийняв обітницю мовчання. З моменту її прийняття святий за все життя не зронив жодного слова (у таких випадках виняток становить тільки сповідь). Онуфрія так і прозвали – Мовчазний.
Онисим вів самітницьке життя в печері – у постійних молитвах і пості, за що його прозвали Затворником. Нетлінні мощі святих Онуфрія та Онисима перебувають у Ближніх печерах Лаври.
Святих згадують 3 серпня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року) шанувати їх будуть 21 липня.
Прикмети
Ніч холодна – зима буде ранньою;
туман випав – встановиться тепла погода;
злива цього дня – осінь буде затяжна;
іде рівний дощ – буде гарний урожай грибів.
У народному календарі – свято Онуфрія Мовчазного або Мовчальника. Цього дня належало більше мовчати, ніж говорити. Також у народі існував звичай набирати німу і непочату воду з джерела. Її потрібно було набрати вранці, до сходу сонця, мовчки і бажано першим. Такій воді приписували особливі властивості – її пили в разі хвороб, окропляли оселю, поїли неспокійних дітей, щоб вони не плакали. Якщо таку воду набрати з трьох або семи колодязів, то її сила примножиться.
Що сьогодні не можна робити
Категорично заборонено сваритися – сварка стане причиною дуже довгої незлагоди. Якщо посвариться подружжя, то може навіть розійтися;.
Не слід користуватися гострими предметами – брати в руки сокиру, пилу, косу, бо є ризик поранитися, а рани будуть довго гоїтися.
Забороняється в це свято базікати даремно. Можна говорити тільки у справі. Зайва балакучість, порожні розмови, а тим паче плітки і наклеп стануть причиною невдач і призведуть до втрати фінансового благополуччя.
Також не можна брехати, лінуватися і не можна відмовляти в допомозі – ні людині, ні тварині.
Що можна робити
У святих цього дня просять сили духу – щоб вистояти в будь-яких життєвих ситуаціях, і якнайшвидшого настання миру. Онуфрію Мовчазному також моляться про те, щоб не говорити зайвого.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відмовтесь від алкоголю: чому важливо дослухатись до заборон у Макринин день
За старих часів цього дня намагалися скрізь навести лад: все помити, скласти, прибрати, перетрусити полиці та скрині. Чистили і лагодили комори, прибирали в них зерно. Цього дня вже можна починати діставати теплі речі, а також займатися заготовками на зиму – літо повільно, але потихеньку йде.
23 липня віряни вшановують Антонія Печерського. Він засновник Києво-Печерської Лаври. Антоній Печерський народився в 983 році, в місті Любеч, під Черніговом.
Преподобний Антоній Печерський мав дар прозріння і чудотворення. Він передбачав події й лікував хворих. Його мощі знаходяться в Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври.
Святого Антонія згадують 23 липня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем шанувати його будуть 10 липня.