Світові військові витрати сягнули рекордного рівня: назвали лідерів

Головна Сторінка » Світові військові витрати сягнули рекордного рівня: назвали лідерів

У понеділок, 28 квітня, Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) опублікував звіт, згідно з яким у 2024 році глобальні військові витрати сягнули рекордних $2,72 трильйона.

Це на 9,4% більше, ніж у 2023 році, і стало найшвидшим щорічним зростанням військових витрат з часів завершення “холодної війни”, повідомляє Reuters.

У SIPRI зазначають, що через посилення геополітичної напруги витрати на оборону зросли у всіх регіонах світу, особливо стрімко – в Європі та на Близькому Сході.

За даними експертів, протягом минулого року понад 100 країн збільшили свої оборонні бюджети. Більшість урядів надають пріоритет військовим потребам, часто урізаючи фінансування інших сфер, що може мати серйозні економічні та соціальні наслідки у майбутньому.

В Європі ключовими чинниками зростання оборонних витрат стали війна в Україні та побоювання щодо надійності союзницьких зобов’язань США в межах НАТО. Загальні витрати на оборону в Європі (разом із Росією) зросли на 17% і сягнули $693 млрд, перевищивши рівень часів закінчення “холодної війни”. Мальта стала єдиною європейською країною, яка не збільшила свої витрати на оборону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До складу нового корпусу ЗСУ увійшли легендарні бойові бригади

Хто витрачає найбільше:

– Росія у 2024 році витратила на оборону $149 млрд, що на 38% більше, ніж у 2023-му, і вдвічі більше порівняно з 2015 роком. Військові витрати становлять 7,1% ВВП Росії та 19% державного бюджету.

– Україна наростила військові витрати на 2,9%, до $64,7 млрд. Це 43% від витрат Росії. При цьому військові витрати України складають 34% ВВП – найвищий показник у світі.

– США збільшили оборонний бюджет на 5,7%, досягнувши $997 млрд, що становить 37% світових військових витрат.

– Китай підвищив витрати на 7%, до приблизно $314 млрд, продовжуючи стабільне зростання протягом останніх трьох десятиліть.

Особливо стрімке зростання спостерігається в Центральній та Західній Європі:

– Німеччина збільшила витрати на 28%, до $88,5 млрд, ставши лідером регіону;

– Польща наростила витрати на 31%, до $38 млрд, що складає 4,2% її ВВП.

За час повномасштабної війни Україна отримала від Сполучених Штатів військову допомогу на загальну суму $105 млрд, заявив президент Володимир Зеленський.

Він зазначив, що ця допомога в основному була надана у вигляді зброї, а також коштів на її транспортування.