Є підстави вважати, що риторика кандидата в президенти Сполучених Штатів Дональда Трампа щодо України – це більше політичні заяви, ніж план дій.
У 2017-2021 роках він не пішов на жодні поступки щодо української території та не визнав анексію Криму Росією. Трамп направив Україні летальну військову допомогу (зокрема протитанкові ракети Javelin), пише для The Wall Street Journal професор історії в Католицькому університеті Майкл Кіммейдж, який з 2014 по 2016 рік займався питаннями Росії та України у відділі планування політики Держдепу США.
“Навіть якби Трамп справді мав намір відмовитися від України, йому довелося б боротися з власною партією. У 2017 році очолюваний Республіканською партією Конгрес запровадив санкції проти Росії, яких не хотів Білий дім, і сьогодні серед республіканських законодавців і серед республіканського електорату зберігаються сильні проукраїнські настрої”, – зазначає Кіммейдж.
Другий термін Трампа, швидше за все, піде за одним із двох сценаріїв: війна може просто тривати, як і раніше, або ж США можуть бути набагато глибше в неї втягнуті, вважає він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У розвідці назвали країни, на які може напасти Росія
Згідно першого сценарію, побоюючись поразки, Трамп може продовжити політику адміністрації Байдена щодо України, відмовляючись підштовхувати Україну до переговорів і продовжуючи надавати різні види військової допомоги зброю, а також розвідувальну інформацію та інформацію про цілі.
За другим сценарієм – реагуючи на ситуацію на полі бою, Трамп може змінити американські розрахунки і надати Україні системи озброєнь, які адміністрація Байдена не хотіла надавати. Він може дозволити Києву використовувати американську зброю на території Росії.
“Трамп може піти на ескалацію, не бажаючи ескалації. Його анархічний стиль спілкування створює ризики. Він рубить з плеча, найчастіше через соціальні мережі. Не в змозі закінчити війну за 24 години, Трамп може підняти ставки, і Путін може відповісти тим же”, – зазначає професор.
Із заяв колишнього президента США Дональда Трампа можна зробити висновок, що, у разі переобрання у листопаді, він припинить підтримку України з боку Сполучених Штатів. Під час передвиборчої кампанії він регулярно називає Україну тягарем для США і заявляє про своє прагнення побачити закінчення війни, яке він обіцяє досягти шляхом переговорів всього за 24 години.
Трамп також чітко висловив своє захоплення Володимиром Путіним і зневажливе ставлення до Європейського Союзу. Багато спостерігачів побоюються, що, повернувшись на посаду, він буде мовчки або навіть прямо потурати зусиллям Росії, спрямованим на домінування в Україні.