Трамп відбирає державний гаманець. Ліквідація USAID розлютила демократів

Головна Сторінка » Трамп відбирає державний гаманець. Ліквідація USAID розлютила демократів

Замість урядового “амортизатора”, котрий гасив усі різкі порухи президентів США, Трамп вибудовує замкнену на його людей жорстку виконавчу вертикаль. Як це відіб’ється на Україні – розбиралася Gazeta.ua.

Український тиждень в американському Конгресі розпочався протестами – своє обурення Дональдом Трампом висловили конгресмени через стрімкі реформи урядових структур. Межу терпіння переповнила атака на USAID.

Ця агенція була створена у 1961 році для швидшого розподілу американської допомоги іноземним державам, ніж це відбувалося б за звичної процедури. Тоді ж президент Джон Кеннеді підписав закон про іноземну допомогу. Йшлося про подолання голоду, зубожіння, хвороб та підтримку демократій.

У 2026 році мультимільярдер Ілон Маск, який є держслужбовцем зі спеціальним статусом, звинуватив USAID у фінансуванні розробки біологічної зброї в лабораторії китайського міста Ухань, звідки поширився Covid-19.

Ілон Маск перепостив твіт про причетність USAID до державних переворотів на Гаїті, в Єгипті, в інших країнах. Зокрема – в Україні.

Наступним кроком стала ліквідація USAID. Держсекретар Марко Рубіо поінформував Конгрес про приєднання реформованої Агенції до Держдепу.

В USAID понад 10 тисяч співробітників. Переважна більшість – за кордоном, у 60 країнах світу.

Ті, що перебувають у США, вийшли на акції протесту разом із прибічниками продовження американської допомоги. Бюджет агенції склав 40 мільярдів доларів США, або менш ніж 1% федерального бюджету. За рахунок більшої частки цих коштів було профінансовано програми управління, на другому місці – гуманітарні проєкти і сектор охорони здоров’я.

На що витрачали гроші

Конгресмени-демократи застерегли, що США хочуть і надалі були лідерами в конкуренції великих держав, тому не можна припиняти програми USAID, котрі довгий час працювали на досягнення цілей у зовнішній політиці.

Однак трампісти контратакували. Білий дім опублікував дані про те, як USAID витратила 2 мільйони доларів на зміну статі представників ЛГБТ у Гватемалі, 32 тисячі доларів на трансгендерний комікс у Перу і 47 тисяч доларів на трансгендерну оперу в Колумбії. Ще за даними Білого дому було надано сотні тисяч порцій їжі бойовикам “Аль-Каїди” в Сирії. Речниця Трампа Керолайн Лівіт заявила, що вона не хоче, щоби на таке витрачалися гроші.

Руйнація зсередини

Добре видно, що для виправдання своїх реформ у адміністрації Трампа оприлюднили лише деякі витрати. Марко Рубіо офіційним листом повідомив конгресменів, що делегував свої обов’язки глави USAID керівнику Держдепартаменту з питань іноземної допомоги Піту Марокко.

Піт працював в Агенції за першої каденції Трампа і нині, як стверджують джерела, став ініціатором ліквідації USAID. Марокко є людиною Трампа і автором директиви про “заморозку” всієї іноземної допомоги від США.

Не встигли у США оговтатися від краху USAID, як вибухнув новий скандал. The Wall Street Journal розповів про плани Трампа ліквідувати міністерство освіти. На користь версії той факт, що чимало співробітників були відправлені в оплачувані відпустки без пояснення причин і перспектив.

А ще днями Департамент юстиції звернувся до ФБР із закликом провести анкетування агентів Бюро на предмет роботи зі справами, пов’язаними із заворушеннями під Капітолієм 6 січня 2021 року. Водночас більшості держслужбовців у структурах влади до вересня 2025 року було запропоновано піти в оплачувану відпустку.

Вочевидь, Дональд Трамп поспішає. Але – куди і що з того Україні?

Трамп може піти?

Вітчизняний політикум, що звик до стрімких перебудов, темпом Трампа не здивуєш. Однак ліквідація USAID запустила внутрішню дискуcію про єдність і зовнішнє управління.

Трамп побудує нову структуру під себе, переконаний політичний аналітик Анатолій Октисюк.

“Програма була горизонтальною, мала децентралізовану модель управління. Під час першої каденції Трамп не зміг її перебудувати або налаштувати на власний штиб”, – вважає він. На думку Октисюка, змінена Агенція буде жорстко керована по вертикалі “Президент – Держдеп – національні уряди”, з ідеологічно спрямованими проєктами (Анти-Китай, Анти-Росія тощо). На відродження програм по екології, гендерах чи боротьбі з корупцією сподіватися не варто, припускає він.

Ілон Маск боротьбою зі здоровим глуздом призведе до дострокового залишення Трампом посади президента США у 2027 році, прогнозує колишній народний депутат України Євген Жовтяк. Політик нагадує, що у 2026 році вибори до Конгресу США. Теоретично, якщо республіканці втратять більшість, демократи зможуть запустити імпічмент.

Внутрішні розколи

Спроби зовнішнього реформування стосовно системних і болючих секторів економіки країни, на жаль, стали яскравим прикладом неефективного використання значних коштів американських платників податків під правильними, красивими, але абсолютно не робочими гаслами, констатує нардеп Олексій Кучеренко.

Умовно кажучи, учасники дискусії поділилися на тих, хто засуджує “грантожерів” і на тих, хто змальовує жахливі перспективи занепаду шкіл, лікарень і дитячих садочків без допомоги США.

Таким чином, дискусія показала, що верхівка суспільства розділена на ворогуючі групи, звернув увагу політолог Вадим Денисенко. На думку експерта, для реальної консолідації потрібно мати право на помилки та їхнє обговорення. Але “діалог не потрібен жодній зі сторін”, вважає він, оскільки через три місяці половина грантів точно залишиться “і на цьому вся ця буря у склянці води затихне. А проблеми залишаться”.

Розпочинається протистояння

Тим часом, у Трампа назріває перше серйозне зіткнення з Конгресом через структурні реформи. Сенатор-демократ Ван Холлен назвав те, що зроблено з USAID, незаконним захопленням влади й корупційним зловживанням. Лідер демократів у сенаті Чак Шумер звинуватив Трампа у роботі на Китай і на Росію: “Це небезпечно і протирічить інтересам Америки. Конгрес має вжити заходів”.

Білий дім у відповідь скористався процедурними зачіпками – Агенцію не ліквідовано, тож і претензії ні до чого. Демократи вже анонсували судові позови. Президент США легко зможе звинуватити їх у подальшому переслідуванні, оскільки позиціонував себе під час виборів як “жертву кривосуддя”. По міносвіти призначенці Трампа пояснили, що йдеться про оптимізацію структури, а не її ліквідацію. Тож і тут формально Білий дім не порушує законодавства.