Трупи завантажували на кораблі та спалювали у морі

Головна Сторінка » Трупи завантажували на кораблі та спалювали у морі

Землетрус силою 8-9 балів за шкалою Ріхтера почався 1 листопада 1755-го в португальській столиці Лісабоні. З 275 тис. чоловік, що населяли місто, загинуло понад 90 тис. 85% будівель зруйновано підземними поштовхами, цунамі та пожежами.

Того дня глибоко релігійні португальці відзначали католицьке свято всіх святих. О 9:30 почалися сильні поштовхи. Протягом наступних 10 хвилин відбулися три сильні поштовхи. Люди втікали в напрямку морського порту, де були великі площі біля королівського палацу. Там хотіли сховатися від уламків падаючих будівель. Вони стали свідками дивного явища: узбережжя моря зникло, а русло річки Тежо сухе. Вода стекла в глибину моря, було видно залишки кораблів, завантажені скарбами.

О 10:10 до міста досягла хвиля цунамі висотою 12 метрів і зруйнувала всю гавань, змила в море тисячі людей. Понад 80% будівель у Лісабоні обвалилися внаслідок землетрусу, були затоплені цунамі або згоріли. Сотні пацієнтів найбільшої лікарні “Реал” згоріли на своїх ліжках, оскільки не змогли втекти. Завалилася королівська бібліотека із 70 тис рідкісних томів, королівський палац Рібейра. Вцілів повністю бідний район Альфама на великому скельному пагорбі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Землетрус забрав життя більше 100 тис. людей

Король Португалії Жозе І (17501777) пережив землетрус завдяки тому, що його дочка бажала провести свято не в місті. Прем’єр-міністр Себастьян де Карвалю відразу після землетрусу взявся за організацію заходів з надання допомоги та реабілітації. Пожежників відправив гасити бурхливе полум’я, а простим громадянам наказав вивезти тисячі трупів до того, як могли розповсюдитися хвороби. Вони завантажували мертвих на пошкоджені кораблі та спалювали судна із трупами просто у морі.

Щоб запобігти безладу у зруйнованому місті, збудував у центрі шибеницю. У перший тиждень там повісили 30 мародерів. Місто охороняла армія, лісабонцям заборонив покидати місто. Усі мали працювати над його відбудовою. Менш ніж за рік місто очистили від сміття. За п’ять відбудували головні широкі вулиці та міцні громадські будівлі. Напівзруйнований монастир Кармо залишили руїною, аби всі пам’ятали про Лісабонський великий землетрус.

В Японії 1 вересня 1923-го стався найбільший за історію країни землетрус. Поштовхами силою 8,3 бала зруйновано міста Токіо та Йокогама. Загинули близько 105 тис. людей.