У Білому домі думки щодо тиску на Росію розділилися – NBC News

Головна Сторінка » У Білому домі думки щодо тиску на Росію розділилися – NBC News

В адміністрації президента США Дональда Трампа поширені різні думки щодо використання тиску для завершення війни Росії проти України.

Радник з національної безпеки Майк Волтц і спецпредставник з питань України та Росії Кіт Келлог хочуть застосувати американські важелі впливу, щоб змусити російського диктатора Володимира Путіна зупинити війну, пише NBC News.

Деякі політики пропонують зменшити фінансову підтримку України, яку США надавали за адміністрації Джо Байдена. Вони вважають, що це може прискорити завершення війни. Проте критики цього підходу застерігають, що подібний крок роззброїть Київ і фактично означатиме його капітуляцію перед Росією.

Колишній радник з національної безпеки Кіт Келлог заявив, що команда президента працює злагоджено. За його словами, США готові використати всі свої важелі впливу для завершення війни.

До приходу у Білий дім віцепрезидент Джей Ді Венс був відомим критиком фінансової допомоги Україні. Його прессекретар 4 лютого відмовився коментувати поточну позицію Венса щодо підтримки Києва.

Трамп висловлював різні ідеї щодо українського питання. Через два дні після інавгурації він пригрозив Росії тарифами, санкціями та податками, якщо Путін не погодиться на переговори. Однак цей підхід має слабке місце – торгівля між США та РФ значно скоротилася, що робить економічний тиск менш ефективним.

Колишній чиновник адміністрації Байдена розкритикував тарифні погрози Трампа. Він наголосив, що США вже значною мірою відокремили свою економіку від Росії, тому цей важіль впливу має обмежену дієвість.

Альтернативним варіантом може стати використання заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні. Експосол США в Україні Вільям Тейлор вказує, що 300 мільярдів доларів, заблокованих у західних банках, могли б бути спрямовані на військову підтримку Києва.

Трамп міг би натиснути на європейських союзників, щоб вони передали ці кошти у розпорядження України. Це дозволило б Києву закуповувати зброю та підтримувати функціонування держави. Тейлор вважає, що Трамп усвідомлює слабкість російської економіки та її вразливість перед санкціями. Це дає йому додаткові інструменти тиску на Путіна.

Після перемоги Трампа на виборах з’явилися побоювання, що США можуть відмовитися від допомоги Україні. Враховуючи дружній тон Трампа щодо Путіна в минулому, дехто остерігався, що він може погодитися на умови, вигідні Кремлю.

Під час дебатів із Камалою Гарріс він не відповів прямо, чи підтримує перемогу України. Однак уже після інавгурації стало зрозуміло, що нова адміністрація не планує повністю відмовлятися від підтримки Києва.

Американські чиновники визнають, що Трамп поступово усвідомлює складність ситуації. Він починає розуміти, що головна перешкода для миру – це не позиція України, а небажання Росії зупинити агресію.

Відносини між Трампом і Путіним помітно охололи. Новий президент США уникає захоплених коментарів про “кмітливість” російського лідера. Натомість він заявляє, що Україні та РФ потрібно сісти за стіл переговорів.

“Я думаю, Трамп почав усвідомлювати, наскільки важко розв’язати це питання, і що Росія не буде конструктивною, якщо ми не чинитимемо більший тиск. Однією з причин зміни риторики Трампа є перехід від передвиборчої кампанії до перебування при владі. Перешкодою на шляху до миру є не Україна. Я думаю, він починає це розуміти, а також усвідомлює, наскільки погано це буде з політичного погляду, якщо нічого не вийде, і зі стратегічної,”, – сказав американський чиновник на умовах анонімності.

Трамп вважає, що якщо угоду не буде укладено, Росія опиниться у складному становищі. Він прямо заявив, що Путін заводить свою країну у глухий кут.

Однак, за словами колишнього посла США в Росії Майкла Макфола, навіть найжорсткіші заяви Трампа не змінять позицію Кремля. Путін продовжує розширювати агресію, хоча й повільними темпами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп офіційно призначив Келлога спеціальним представником з питань України та Росії

Джон Гербст та інші експерти наголошують, що Путін хоче захопити якомога більше українських територій перед початком будь-яких переговорів. Це може затягнути конфлікт і ускладнити дипломатичні рішення.

Залишається незрозумілим, наскільки далеко Трамп готовий піти у протистоянні з Росією. Поки що невідомо, чи збільшить він військову допомогу Києву, зокрема у питанні ракет великої дальності.

Адміністрація Трампа має низку інструментів для тиску на Путіна. Головне питання – чи буде він готовий ними скористатися?

Минулого тижня США тимчасово призупинили постачання зброї в Україну. Причини цієї паузи лишаються неясними. Однак згодом поставки відновилися, що дозволяє припустити, що Білий дім поки що не відмовляється від підтримки Києва.

На запитання щодо цієї ситуації Рада національної безпеки США нагадала про коментарі Трампа, зроблені 3 лютого в Овальному кабінеті. Він заявив, що розглядає питання допомоги Україні у контексті вигоди для США.

Зокрема, Трамп згадав про рідкоземельні метали, які є в Україні. Він натякнув, що Вашингтон міг би вимагати їх у якості “компенсації” за подальшу військову підтримку.

Трамп неодноразово обіцяв швидко завершити війну. Він звинувачував адміністрацію Байдена у тому, що вона не змогла досягти миру. Нещодавно американські ЗМІ повідомили, що Трамп готує телефонну розмову з Путіним.

Обговорюється можливість їхньої особистої зустрічі. Головна мета – досягти угоди між Україною та Росією, яка дозволила б припинити війну.

Президент США Дональд Трамп заявив про “дуже серйозні” дискусії з Росією щодо її війни в Україні. Нібито він і очільник РФ Володимир Путін можуть незабаром вжити “значних” заходів для припинення війни.

Трамп натякнув, що обидві сторони вже розмовляють.