У центрі Києва збудували ядерний реактор

Головна Сторінка » У центрі Києва збудували ядерний реактор

12 лютого 1960-го в Києві запрацював перший український ядерний реактор.

Його збудували у Київському інституті ядерних досліджень НАН України. Спорудження тривало три роки. Використали велику кількість особливого бетону, який був у 2-2,5 раза важчий за звичайний. У розчин для цього додавали обрізки арматури, стружки і карбіду бору. Спеціальний бетон поглинав ядерне випромінювання і забезпечував біологічний захист.

Реактор розробила команда фізиків на чолі з академіком Ігорем Курчатовим. Метою проєкту було отримати потужний потік нейтронів. Його використовували для інших експериментів. Також реактор виробляв різні ізотопи, які потрібні були у промисловості та медицині.

Київський реактор мав унікальний комплекс гарячих камер. У герметичних боксах за допомогою маніпуляторів оператор, спостерігаючи крізь спеціальне скло, дистанційно міг обробляти зразки. Їх опромінюють у спеціальних дослідницьких каналах реактора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На воду спустили перший атомний підводний човен

2010-го ядерний реактор в Київському інституті ядерних досліджень НАН України модернізували. На ньому встановили сучасні системи управління та захисту. Створили нове сховище для відпрацьованого ядерного палива.

Атомне ядро літію вперше розщепили у Харкові 10 жовтня 1932-го. Експеримент провів фізико-технічний інститут. Ним започаткували ядерну фізику.

За рік після заснування установи 1929-го молоді українські вчені Антон Вальтер, Георгій Латишев, Олександр Лейпунський і Кирило Синельников утворили “високовольтну бригаду”.