У давній мумії виявили сліди небезпечної хвороби

Головна Сторінка » У давній мумії виявили сліди небезпечної хвороби

В єгипетській мумії, яка зберігається в Турині, знайшли найдавніше ДНК чуми за межами Євразії.

Знахідка належить до останків чоловіка, який помер 3290 років тому. На момент смерті він уже мав важкі симптоми Чорної смерті, передає IFlScience.

Бубонна чума, відома також як Чорна смерть, викликається бактерією Yersinia pestis. Вона досягла свого піку в XIV столітті, коли забрала мільйони життів у Європі. Однак останні дослідження показують, що ця хвороба існувала задовго до тієї пандемії. ДНК бактерії вже знаходили в доісторичних останках, що свідчить про її циркуляцію за тисячі років до відомих спалахів.

Раніше стародавню чуму виявляли лише в Європі та Азії. Зокрема, її сліди знаходили у 5000-річних кістках на території Росії. Але тепер дослідники встановили, що хвороба також була присутня в Північній Африці. Аналіз мумії підтвердив, що чума поширювалася в Єгипті на початку бронзової доби.

Мумія належить до періоду між кінцем Другого перехідного періоду і початком Нового царства. Радіовуглецевий аналіз виявив ДНК бактерії Y. pestis у кістках і кишківнику. Це вказує на те, що інфекція перебувала на пізній стадії, коли людина померла.

Дослідження підтверджує, що це перший знайдений геном Y. pestis поза межами Євразії. Хоча немає точних даних про масштаби поширення чуми в Стародавньому Єгипті, є підстави вважати, що вона могла спалахувати вздовж Нілу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мумії з золотими язиками знайшли археологи

Близько 20 років тому археологи знайшли бліх під час розкопок села Амарна. Там жили робітники, які будували гробницю Тутанхамона. Блохи, які є переносниками бактерій, підтверджують теорію про можливість поширення чуми в тому регіоні.

Гіпотезу підкріплює стародавній медичний текст віком 3500 років. У ньому згадується хвороба, що викликала “бубони, які закам’яніли від гною”. Дослідники вважають, що блохи на нільських щурах могли бути джерелом інфекції. Потім вони переселилися на чорних щурів, які мешкали на кораблях, що сприяло розповсюдженню хвороби.

Попри те, що ця теорія давно існує, лише зараз знайдені неспростовні докази того, що чума дійсно була в Стародавньому Єгипті.

У Єгипті археологи знайшли велике поховання із 250 саркофагів із муміями, а також схованку з бронзовими статуями.

Знахідка розташована в некрополі Саккара неподалік Каїра.

Мумії добре збереглися.