Людина, яку вважають останнім нацистським військовим злочинцем, померла у віці 97 років в Канаді.
Хельмут Оберландер боровся з рядом спроб канадського уряду позбавити його громадянства через можливу участь в нацистських “ескадронах смерті”. Він зізнався, що працював перекладачем в такому загоні, але стверджував, що був примусово призваний в 17 років, і не брав участі у звірствах нацистів. Про це пише ВВС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Будівельники випадково розкопали бункер нацистів
Оберландер народився в Україні в 1924 році, в етно-релігійній групі німецького походження менонітів в селі Молочанськ сучасної Запорізької області. До початку Другої світової війни жив в Україні. Після окупації німцями в 1941 році був призваний у Вермахт в якості перекладача. Також в його обов’язки входило прослуховування і переклад радянських радіопереговорів, і посередництво в переговорах з мирним населенням на окупованих територіях. Пізніше був взятий для охорони комунікацій від радянських партизан.
Вперше став громадянином Канади в 1960 році. Його смерть у будинку в Ватерлоо, підтвердила сім’я. Вони кажуть, що він багато років працював забудовником, мав громадську думку, і був відданий своїй сім’ї.
“Не дивлячись на труднощі в його житті, він залишався сильним у своїй вірі. Він знаходив утіху в сім’ї й мав підтримку від багатьох у своїй громаді”, – йдеться в заяві.
Оберландер приїхав до Канади в 1954 році. Оттава кілька разів позбавила його громадянства і тричі намагалася депортувати з 1995 року. Щоразу він подавав апеляції. Уряд заявив, що коли він вперше подав заяву про надання громадянства, то свідомо приховав, що працював на нацистів. Його загін ніс непряму відповідальність за вбивство більше двох мільйонів чоловік, багато з яких євреї.
У своїх апеляціях до суду Оберландер стверджував, що у нього не було іншої альтернативи, крім як працювати на німців, і він був би покараний, якщо б не підкорився.
Оберландер був останнім з 12 канадців, причетних до злочинів нацистської епохи. Помер до того, як уряд зміг завершити процедуру депортації.
В інтерв’ю місцевій газеті Waterloo Region Record 2000 року пообіцяв “боротися з цією справою, поки смерть не настане, або поки не закінчаться гроші, і доведеться закласти свій будинок”.
У Веймарі, в Третьому Рейху, нацисти 16 липня 1937 го відкрили концтабір “Бухенвальд”. За роки Другої Світової війни він став одним з найбільших, після “Освенцима”, табором смерті.