У Києві відбувся II Всеукраїнський Форум Рад ВПО: підсумки та напрацювання

Головна Сторінка » У Києві відбувся II Всеукраїнський Форум Рад ВПО: підсумки та напрацювання

Житло, працевлаштування та інтеграція внутрішньо переміщених осіб у нові громади стали головними темами II Всеукраїнського Форуму Рад ВПО, який зібрав у Києві 340 учасників та учасниць. Серед них були урядовці, парламентарі, представники громадського сектору, міжнародні організації та 150 членів і членкинь Рад ВПО з усіх регіонів України й Києва.

Ради ВПО – консультативно-дорадчі органи, які виокремлюють головні потреби переселенців, співпрацюють з місцевою владою з цих питань та створюють соціально важливі ініціативи для постраждалих унаслідок війни. Їхня поява – необхідність для країни, де лише офіційно зареєстровані майже 5 млн внутрішньо переміщених осіб.

В Україні на сьогодні створили 869 Рад ВПО: 25 – обласного рівня, 114 – районного та 730 – місцевого. До них входять, зокрема, понад 20 тис. активних переселенців.

“Більшість внутрішньо переміщених осіб сподівається повернутися у свої громади. Але поки для багатьох це неможливо через російські атаки. Наше завдання – працювати разом та забезпечити ВПО їхні права. Сьогодні Ради ВПО – це не лише інструмент інтеграції переселенців, а й можливість для громад стати міцною інклюзивною спільнотою”, – заявила представниця Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) Кароліна Ліндхольм Біллінг.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як місцева влада вирішує проблеми переселенців спецпроєкт “Близько до нуля”

Ради ВПО – це про єдність на тлі ворожих атак, зазначила директорка проєктів Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в Україні Уляна Бах. Вона додала, що нині Ради перетворилися на дієвий рух, який підтримує держава.

“Для IREX розвиток і підтримка Рад ВПО – один із ключових напрямків роботи. Ми стояли біля джерел перших Рад і раді, що цей інструмент перетворився на потужний рух, дієвий механізм, який підтримує держава. Ми і надалі будемо сприяти розвитку Рад ВПО, а також працюватимемо із самими громадами, щоб вони розуміли, наскільки потужним ресурсом є переселенці”, – наголосила Уляна Бах.

Виконавча директорка Благодійного фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” Валерія Вершиніна подякувала представникам громад і Рад ВПО за активність у розв’язанні проблем, з якими стикаються переселенці.

“Попри військову агресію Росії, яка триває 10 років, ми можемо будувати наше майбутнє в країні, де, сподіваюсь, більше не буде дискримінації ВПО. У державі, де буде краще розуміння проблем і потреб постраждалих від війни людей. Де ми зможемо не ділити одне одного на категорії, а допомагати й підтримувати”, – заявила Валерія Вершиніна.

Захід дав можливість Радам ВПО обмінятися досвідом, проблематикою, успішними кейсами й поспілкуватися з представниками обласної та державної влади.

Одним із важливих напрацювань Форуму стало створення координаційного органу – “Конгресу Рад з питань внутрішньо переміщених осіб”. Це громадська організація, яка допомагатиме Радам ВПО, забезпечуватиме захист прав та інтересів переселенців.

Захід проводився Благодійним фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” у партнерстві з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) та Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX in Ukraine).