У Секторі Гази досі функціонує 80% тунелів ХАМАС – WSJ

Головна Сторінка » У Секторі Гази досі функціонує 80% тунелів ХАМАС – WSJ

Ізраїль досі не знищив 80% мережі тунелів ХАМАС під Сектором Гази.

Вони досі функціонують після тижнів зусиль ізраїльської армії їх знищити. Це перешкоджає досягненню головних цілей Ізраїлю у війні, пише The Wall Street Journal.

Ізраїльські офіційні особи розповіли, що перешкоджання ХАМАСУ використовувати тунелі є основою зусиль Ізраїлю, спрямованих на захоплення вищих лідерів ХАМАСУ і порятунок ізраїльських заручників. В Ізраїлі заявляють, що завдають ударів по лікарнях та інших ключових об’єктах інфраструктури для захоплення тунелів.

Ізраїльтяни стверджують, що виведення з ладу тунелів, довжина яких сягає 300 миль, приблизно, як половина системи метро Нью-Йорка, позбавить ХАМАС відносно безпечного зберігання зброї і боєприпасів. А також місця для переховування бойовиків, командно-контрольних центрів для свого керівництва і можливості маневрувати територією.

Ізраїль намагався очистити тунелі різними методами. Зокрема, встановлювали насоси для затоплення їх водою з Середземного моря, руйнували тунелі за допомогою авіаударів і рідкої вибухівки, проводили обшуки з собаками і роботами, знищували входи й проводили рейди висококваліфікованих солдатів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Велика Британія розробила план досягнення миру між Ізраїлем та ХАМАСом – ЗМІ

Американським та ізраїльським чиновникам важко точно оцінити рівень руйнування тунелів, частково через те, що вони не можуть точно сказати, скільки кілометрів тунелів існує. За оцінками офіційних осіб обох країн, від 20% до 40% тунелів були пошкоджені або виведені з ладу, заявили американські чиновники. Більша частина з них знаходиться на півночі Сектора Гази.

Ізраїль “ретельно і поступово демонтує тунельну мережу”, – йдеться в заяві Армії оборони Ізраїлю.

Наприкінці минулого року в рамках операції під назвою “Море Атлантиди” Ізраїль встановив насоси на півночі Сектора Гази, незважаючи на занепокоєння щодо потенційного впливу відкачування морської води на запаси прісної води на території та наземну інфраструктуру.

Видання зазначає, що у деяких місцях стіни та інші несподівані бар’єри і захисні споруди сповільнюють або зупиняють потік води. Морська вода роз’їла деякі тунелі, але в цілому зусилля виявилися не такими ефективними, як сподівалися ізраїльські чиновники.

“Стратегія ХАМАС обертається навколо тунелів – це їхній центр тяжіння. Тунелі потрібні їм, щоб вирівняти поле бою з ЦАХАЛом”, – сказав колишній заступник помічника міністра оборони, офіцер морської піхоти і Центрального розвідувального управління Мік Малрой.

За словами американських чиновників, Ізраїль має підрозділи, які спеціалізуються на розмінуванні тунелів, але багато хто з них є інженерами, навченими руйнувати тунелі, а не шукати заручників і лідерів ХАМАСу. Зокрема, для зачистки тунелів потрібно більше військ.

Крім того, головні військові цілі Ізраїлю – знищення або захоплення вищих лідерів ХАМАСу і порятунок близько 100 заручників, що залишилися, – суперечать одна одній, зазначили посадовці США.

У неділю Ізраїль та ХАМАС провели переговори щодо посередництва в угоді про заручників. Ініціаторами переговорів виступили Катар, Сполучені Штати та Єгипет.

У канцелярії прем’єр-міністра Ізраїлю перемовини назвали “конструктивними”. Проте суттєві прогалини залишаються.