Стаття в виданні The Washington Post
Україні бракує грошей і часу, кажуть її прихильники у владі США. Але інтерес Конгресу до фінансування її боротьби проти вторгнення російських військ впав нижче, ніж будь-коли, і зростаюча конкуренція з боку інших пріоритетів для національної безпеки США, включаючи Ізраїль і південний кордон США, може стати посмертним дзвоном для продовження американської допомоги Києву.
І демократи, і республіканці натякали на цю перспективу останніми днями, оскільки Конгрес поспішає до припинення роботи уряду та практично не має шансів приєднати допомогу Україні до будь-якої іншої, спрямованої на запобігання цьому. Тим часом Пентагон попередив, що його поставки для Києва стають “все меншими”.
“Ми ризикуємо зазнати невдачі, дати Володимиру Путіну перемогу саме тоді, коли він знаходиться на межі поразки”, сказав сенатор Крістофер Кунс своїм колегам із Комітету із закордонних справ Сенату під час слухань минулого тижня, які були спрямовані на підтримку запиту президента Джо Байдена надати $61 млрд Україні на війну. Але республіканці дедалі більше вагаються, чи слід її надавати і відтягують рішення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні
Конгрес має менше тижня, щоб ухвалити короткостроковий законопроєкт, щоб запобігти припиненню роботи уряду, до закінчення федерального фінансування після опівночі суботи. Навіть тоді законодавцям доведеться витратити наступні два місяці, намагаючись примирити глибокі розбіжності, щоб ухвалити більші плани фінансування на наступний рік.
Зростаюча ймовірність того, що Конгрес не схвалить додаткову допомогу для України, може мати значні геополітичні наслідки, підриваючи одну з головних цілей зовнішньої політики Байдена та підтверджуючи оптимізм Росії щодо того, що рішучість Заходу першою дасть тріщину.
На сьогодні Конгрес уже виділив близько $113 млрд на допомогу Україні після повномасштабного вторгнення
На сьогодні Конгрес уже виділив близько $113 млрд на допомогу Україні після повномасштабного вторгнення, надаючи бронетехніку, системи ППО, артилерію, дрони, боєприпаси, які українські сили використовували для знищення значної кількості російських військ.
Запит президента Байдена щодо України – частина пакету національної безпеки на $106 млрд, який також забезпечить екстрене фінансування для Ізраїлю, ініціатив стримування Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, та заходів, щоб подолати сплеск нелегальної імміграції через американо-мексиканський кордон.
Апетити республіканських законодавців щодо подальшої допомоги Україні знижувалися протягом багатьох місяців. Навіть до того, як довгоочікуваний літній наступ не приніс жодних драматичних проривів. Опитування показали також постійне зниження колись значної підтримки серед громадськості США. Останніми місяцями невелика, але потужна фракція з-поміж республіканців у Палаті представників вчинила в законодавчому органі безлад, ще більше перешкоджаючи прийняттю двопартійних ініціатив. Зараз Україна конкурує за увагу законодавців.
Сенатор Синтія Ламміс сказала, що її виборці-республіканці “вважають, що наразі Ізраїль – більший пріоритет”.
Прихильники в обох палатах наполягають, що двопартійна більшість Конгресу все ще виступає за надсилання допомоги Києву, але навіть цього може бути недостатньо, щоб задовольнити прохання Байдена
Прихильники в обох палатах наполягають, що двопартійна більшість Конгресу все ще виступає за надсилання допомоги Києву, але навіть цього може бути недостатньо, щоб найближчим часом задовольнити прохання Байдена.
Палата представників під керівництвом республіканців на початку місяця схвалила законопроєкт про виділення $14 млрд, які вимагає адміністрація для Ізраїлю, шляхом скорочення коштів Службі внутрішніх доходів. Законопроєкт не пройшов Сенат, контрольований демократами, і Білий дім заявив, що Байден накладе на нього вето. Але багато республіканців кажуть, що вони все ще не бажають прийняти допомогу Ізраїлю, найпопулярнішу частину прохання Байдена, як пакетну угоду, яку сподівалися побачити Білий дім і прихильники України.
Один із потенційних шляхів вирішення ситуації, який обговорюють у Сенаті, передбачає об’єднання допомоги Україні разом із коштами на боротьбу з нелегальною імміграцією – головним пріоритетом Республіканської партії. Але незрозуміло, чи зможуть демократи піти на компроміс щодо певних пунктів списку побажань республіканців, які вони вважають неприємними для своїх виборців.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залужний б’є на сполох: як змінюється підтримка України
Невизначеність у Конгресі спонукала міністерство оборони США “порахувати” кошти, які залишаються доступними для допомоги Україні в галузі безпеки. Станом на минулий четвер це близько $1 млрд, заявила Сабріна Сінгх, речниця Пентагону. Останні пакети допомоги склали менше $200 млн, порівняно з попередніми поставками зброї, які становили $1 млрд чи більше.
“Грошей на пакети допомоги стає все менше”, – каже вона.
Радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван заявив у понеділок, що здатність США “повністю фінансувати” потреби України “стає все важчою” з кожним тижнем.
“Вікно можливостей закривається. Якби ми отримали повне фінансування, США могли б озброїти українців на набагато більш певній і послідовній основі, щоб допомогти їм виграти війну”, – сказав він.
Україна зіткнулася з величезним дефіцитом бюджету в розмірі $35 млрд на 2024 рік. Без подальших асигнувань владі України доведеться друкувати гроші або не виплачувати критично важливі зарплати
Україна також зіткнулася з величезним дефіцитом бюджету в розмірі $35 млрд на 2024 рік. Лише його третину, як очікується, покриють інші основні спонсори з ЄС. Київ покладався на фінансування США, щоб забезпечити працездатність свого уряду. Минулого тижня американські офіційні особи попередили законодавців, що якщо США не дадуть додаткової економічної допомоги Україні, Київ, ймовірно, змушений буде скоротити величезну кількість державних працівників і служб.
“На даний момент не залишилося фінансування для прямої бюджетної підтримки. Без подальших асигнувань владі України доведеться вжити надзвичайних заходів – друк грошей або невиплата критично важливих зарплат, що може призвести до гіперінфляції та завдати серйозної шкоди військовим зусиллям. Економічна стабільність України так само важлива, як перемога у війні. Якщо економіка впаде, Путін виграє”, – сказала Ерін МакКі, помічниця адміністратора з питань Європи та Євразії в Агентстві США з міжнародного розвитку.
Лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл – один із тих, хто за подальшу допомогу Україні, поєднавши її з новими масштабними імміграційними реформами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Московський мехінізм” та об’єднання республіканців з демократами: Карпентер про те, чого чекати Україні
“Щоб будь-яка частина цього додаткового фінансування безпеки була прийнята Сенатом, нам потрібно буде впровадити серйозні зміни в політиці на південному кордоні”, – сказав він.
Але демократи в Сенаті поки що чинили опір ключовим імміграційним пропозиціям республіканців, таким як завершення будівництва стіни на кордоні, яку почав президент Дональд Трамп, та вимога затримання мігрантів до суду над ними. Незрозуміло, чи зможе двопартійна угода Сенату щодо імміграції та України пройти в Палаті представників.
Конкуренція за обмежені ресурси може виявитися занадто сильною, щоб допомога Україні вижила.
Адміністрація Байдена стверджує, що Америка може і повинна продовжувати надавати пріоритет підтримці обох конфліктів.
“США можуть ходити й підтримувати двох союзників одночасно”, – заявив минулого місяця міністр оборони Ллойд Остін.
Тим часом українські чиновники посилюють контакти з республіканськими законодавцями та сподіваються переконати. Керівник Офіса президента Володимира Зеленського Андрій Єрмак заявив у понеділок, що перемога України “це не лише наш стратегічний інтерес, а також інтерес США”.
“Точки нестабільності виникатимуть у світі, доки Україна не переможе”, – попередив він, вказавши на конфлікт на Близькому Сході та напруженість на Балканах.
Він відповів на запитання про те, що буде, якщо Конгрес не схвалить збільшення допомоги: “Я не вірю, що це відбувається”.
Делегація українських релігійних лідерів також відвідала США, благаючи про допомогу
Делегація українських релігійних лідерів також відвідала США, благаючи про допомогу, і дехто в Києві сподівався, що їх релігійне послання сподобається, зокрема, спікеру Палати представників Майку Джонсону, який є побожним баптистом.
Джонсон висловив скептицизм щодо продовження допомоги Україні. Минулого тижня він сказав New York Post, що було б “надзвичайно відповідальним” фінансувати допомогу з використанням конфіскованих російських активів на суму $300 млрд – ідея, яка, за його словами, популярна серед республіканців. Раніше цього року невелика група законодавців уже пропонувала використати заморожені російські активи для підтримки допомоги Україні.
Прихильники України в обох партіях намагалися пов’язати кризи в Україні та Ізраїлі як частину більшої, екзистенційної боротьби добра проти зла, демократії проти автократії, яким потрібно протистояти разом.
Переклад Gazeta.ua