45,8% українців вважають, що мають посередній стан здоров’я, ще 34% – певною мірою добрий.
Відмінним свій стан здоров’я називають лише 6,8%. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, яке провів Центр громадського здоров’я у жовтні-листопаді 2023 року методом телефонного інтерв’ю.
Фахівці під час проведення опитувань зосередилися на вивченні факторів розвитку неінфекційних захворювань, до яких відносяться широко поширені в Україні:
серцево-судинні патології;
онкологічні захворювання;
цукровий діабет;
хронічні хвороби органів дихання;
психічні розлади.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МОЗ попередило про три смертельно небезпечні хвороби і закликало до вакцинації
Результати опитування показали, що більшість респондентів зловживають сіллю у раціоні.
Середнє споживання солі в Україні складає близько 6,435 грамів на день, що перевищує рекомендовану ВООЗ норму в менше ніж 5 грам (1 чайна ложка) на день, сказано у дослідженні.
Близько 30,4% усіх учасників опитування щодня споживають продукти з високим вмістом цукру, найвищий відсоток серед них складають українці віком понад 45 років.
Понад половина опитаних щодня п’ють солодкі напої – 52,8%.
Високі показники споживання цукру можуть вказувати на шкідливі харчові звички. Це може впливати на метаболічні процеси, артеріальний тиск, а також збільшувати ризик розвитку захворювань ротової порожнини, зазначають автори дослідження.
За даними ВООЗ, ідеальним вважається раціон, який включає п’ять порцій різних фруктів та овочів щодня, що дорівнює щонайменше 400 грамів продуктів.
Більшість опитаних не дотримуються цієї рекомендації, зокрема 87,9% споживають менше п’яти порцій фруктів та овочів на день. Ще 0,2% не мають у раціоні цих продуктів узагалі.
У середньому українці вживають один літр води на день, ці показники зменшуються відповідно до збільшення віку респондентів.
Соціологічне опитування показало, що загальний відсоток фізично активних українців становить 83,4%. Ще 70,7% дорослих українців є переважно фізично активними під час роботи – цей показник зростає з віком.
При цьому рівень фізичної активності близько 16,6% населення не відповідає рекомендаціям ВООЗ.
Фахівці вважають, що для гарного самопочуття необхідно виконувати принаймні 150-300 хвилин аеробних вправ помірної інтенсивності або 75-150 хв – високої інтенсивності впродовж тижня.
Міністерство охорони здоров’я порадило, як харчуватися, щоб зменшити ризик появи діабету.
Напої, які містять цукор, можуть нашкодити здоров’ю. Тож найкращий напій – це чиста вода.