“Україні необхідно міцно закріпитися на Заході” – Карл Більдт

Головна Сторінка » “Україні необхідно міцно закріпитися на Заході” – Карл Більдт

Думки у виданні The Washington Post колишнього прем’єр-міністра Швеції Карла Більдта

Перемога у війні в Україні зараз є пріоритетом, але потім постає завдання виграти мир. Воно варте того, щоб бути таким же складним і вимогливим.

Одне можна сказати напевно Україні необхідно міцно закріпитися на Заході та у структурах європейської та євроатлантичної співпраці. Тому завоювати міцний мир можна лише з Україною, як членом Євросоюзу.

Кілька років тому ця ідея була немислимою. Я пам’ятаю, як сидів за міністерським столом у Брюсселі у моменти, коли навіть згадка про “європейську перспективу” для України викликала великі суперечки.

Війна показала, що Європа більше не може дозволити собі залишити Україну в порожнечі

Але війна показала, що Європа більше не може дозволити собі залишити Україну в порожнечі. І багато чого можна досягти, залучаючи до ЄС високоосвічену робочу силу України та її людський потенціал.

Стати членом ЄС непросто. Приєднання зазвичай потребує багатьох років хворобливої адаптації до правил і норм, накопичених за десятиліття європейської інтеграції. Складні положення про охорону здоров’я та промислові стандарти, наприклад, необхідні для функціонування єдиного ринку. У багатьох аспектах регулювання ЄС більш інтегрований, ніж навіть США.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Західні літаки на озброєнні України зможуть вражати цілі в РФ” – Джеффрі Фішер

Швеція, Фінляндія та Австрія встановили рекорд із завершення процесу до вступу в ЄС у 1995 році. Цим країнам знадобилося приблизно два роки, щоб пройти поріг вступу і це після того, як вони вже завершили переговори про вихід на єдиний ринок. З того часу ЄС розвинувся набагато далі, й це зробило процес розширення ще складнішим.

Більше того, деякі європейські лідери на словах говорять про розширення, але швидко гальмують, коли розпочинається реальний процес.

Українці здатні рухатися швидко, і значною мірою вони це вже роблять. Більш офіційна оцінка їхнього прогресу з боку ЄС буде проведена восени, і якщо вона буде позитивною, це має призвести до рішення перейти до формальних переговорів щодо приєднання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скандал в Міноборони і найгірший міністр: Артур Переверзєв про проблеми у відомстві

Але попереду багато випробувань. По-перше, створення незалежної та компетентної судової системи в Україні, що є необхідним для боротьби з корупцією. Це потребує часу.

І не лише Україна має змінитись, перш ніж стати членом ЄС.

Приєднання України – найбільшої за площею, хоча й найбіднішої в економічному сенсі країни, змінить сам ЄС

Приєднання такої великої країни – найбільшої на сьогоднішній день за площею, хоч і найбіднішої в економічному сенсі, змінить сам ЄС. Величезні сільськогосподарські та структурні програми субсидування Євросоюзу будуть вимагати радикальних змін. А це займе час і спричинить метушню. Будуть переможці та переможені.

Також будуть вимоги щодо коригування структур ЄС. Розмір України дасть їй велику кількість членів Європарламенту, а також значне право голосу в Раді ЄС.

В результаті реформатори посилюватимуть свої заклики відмовитися від правила одностайності щодо зовнішньої політики ЄС та деяких інших питань, та будуть урізати розмір Єврокомісії. Але будь-які зміни в договорах Євросоюзу можуть викликати референдуми у тій чи іншій країні, а це ускладнить ситуацію, як показали референдуми в Ірландії, Франції та Нідерландах щодо змін у договорах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Головний удар з боку РФ буде найближчими тижнями” – Олег Жданов

Членство України також посилить скарги на те, що центр ЄС зміщується на схід. Деякі столиці, і ви, напевно, здогадуєтеся, які, вже стурбовані цією перспективою.

Але якщо проблеми, з якими стикається Україна на шляху до членства в ЄС, є значними, вони тьмяніють порівняно з можливостями. Стабільність та безпека України передумови миру та безпеки в Європі. Включення України дасть ЄС величезні активи, від людських талантів до нових постачань продовольства та відновлюваних джерел енергії.

Членство України вимагатиме часу та зусиль, але воно абсолютно необхідне для миру. Немає жодних причин, чому ЄС не може розпочати процес протягом року.

Переклад Gazeta.ua