fbpx

Уперше за 10 років: сьогодні на орбіту вийде український супутник “Січ-2-30”

Головна Сторінка » Уперше за 10 років: сьогодні на орбіту вийде український супутник “Січ-2-30”

13 січня відбудеться запуск українського космічного апарата “Січ-2-30” із ракетою-носієм Falcon 9, розробленою компанією Space X Ілона Маска у межах місії Transporter 3.

Український супутник вийде на орбіту уперше за 10 років, онлайн-трансляцію можна дивитися на ютуб-каналі SpaceX.

“Запуск відбудеться зі стартового комплексу SLC-40 на базі ВПС США на мисі Канаверал о 17:25 за Києвом. На запуск дається 29-хвилинне стартове вікно. Вихід на орбіту має відбутися о 18:50, а вже о 20:15 він пролетить над Україною, а згодом надішле перше зображення”, – повідомляє компанія.

Супутник “Січ-2-30” виготовили у Дніпрі у межах Національної космічної програми на КБ “Південне” для моніторингу стану довкілля, ліквідації наслідків стихійних лих і спостереження за переміщенням військової техніки та кораблів. Успішний запуск може дати зелене світло для запуску цілої групи супутників, які допоможуть українській економіці зростати, а українським військовим – спостерігати за супротивником.

Супутник масою 180 кг планували запустити до 30-річчя незалежності України. 8 грудня 2021 року супутник вирушив з аеропорту “Бориспіль” до США, в космічний центр імені Кеннеді для підготовки до запуску.

Витрати на виробництво супутника сягнули 120-130 млн грн. Запуск за допомогою ракети SpaceX коштуватиме ще $1,99 млн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Утричі більший за хмарочос: до Землі летить небезпечний астероїд

Останній вітчизняний супутник – “Січ-2” – Україна відправила на орбіту в серпні 2011-го за допомогою ракети-носія “Дніпро-1”, який виготовили з залученням російських компаній.

З початку війни на Донбасі 2014-го співробітництво з Росією в аерокосмічній сфері припинилося. Українська аерокосмічна промисловість залишилася без низки російських компонентів, важливих для виробництва супутників. Під контролем РФ у Євпаторії опинився і Центр управління і випробування космічних засобів разом з обладнанням, яке використовувалося для управління супутником “Січ-2”.

Хоча “Січ-2-30” є прямим наступником “Січ-2”, між ними є відмінності. Вирішили питання заміщення російських елементів, які раніше використовували.

“Неякісні компоненти замінили, доробили програмне забезпечення. Ми вважаємо, що у “Січ-2-30″ буде триваліший термін існування. Він буде запущений іншою ракетою на нижчу орбіту (525 км), це додасть якості зображенню. В ЄС та Кореї купили службові системи – системи зв’язку та датчики. Хімічну батарею ми купили у Франції, у відомої фірми, яка забезпечує необхідну якість”, – розповів конструктор космічних апаратів “Південного” Костянтин Білоусов.

Водночас куплених компонентів менше, ніж тих, які розроблені в Україні. Нові прилади та їхнє опрацювання збільшило термін виконання робіт, але, на думку конструктора, підготували супутник досить швидко. Активно супутник створювали приблизно три роки.

У жовтні супутник “Січ-2-30” отримав від Міжнародного союзу електрозв’язку власну орбіту та частоту. Апарат має стати першим за останні 10 років вітчизняним апаратом дистанційного зондування Землі. Він пройшов усі випробування.