10 серпня віряни вшановують священномучеників Лаврентія, архідиякона, Сикста II, папи Римського, Фелікісима й Агапіта, дияконів, мученика Романа, Римських.
Архідиякон Лаврентій, папа Сикст, диякони Фелікісим та Агапіт і воїн Роман жили в Римі, 258 року, за часів правління імператора Валеріана, і постраждали за сповідування християнства.
Папа Сикст був спочатку проповідником в Іспанії, а після мученицької смерті папи Стефана став єпископом Рима. Бути папою на той час означало йти на вірну смерть, тому незабаром схопили і Сикста. Його та дияконів – Фелікісима й Агапіта – ув’язнили. Архідиякон Лаврентій був його помічником і хотів піти за єпископом, але Сикст не дозволив йому – мовляв, Лаврентію ще не час помирати, і попросив потурбуватися про церковні скарби та допомогти гнаним і нужденним. Про скраби почули стражники і заарештували Лаврентія та теж кинули в темницю – щоб дізнатися, де знаходяться скарби.
У в’язниці Лаврентій своїми молитвами здійснював чудеса: одних зцілював, для інших – був наставником, хтось приходив до нього за хрещенням. Сам начальник в’язниці Іполит і його сім’я прийняли християнство. Де лежать скарби, Лаврентій так і не сказав, але в день своєї страти вказав імператорові на бідняків, вдів і сиріт, яким допомагала церква: “У них і зберігається все церковне багатство, – мовив архідиякон. – Усі, хто жертвує слабким і скривдженим, отримують скарби в Царстві Небесному”.
Прикмети
спекотна погода 10 серпня – восени буде багато дощів;
сильний дощ цього дня – осінь буде затяжною;
листя на липі пожовкло – осінь настане рано;
день погожий – риболовля до кінця літа буде вдалою;
поривчастий вітер – до теплої і тихої погоди;
вода у водоймах спокійна сьогодні – осінь і зима будуть теплими;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Успенський піст за новим календарем: яких обмежень дотримуватись в цей особливий період
вранці випав іній – до ранньої і холодної зими;
жолуді вродили – наступного року буде гарний урожай.
У народі 10 серпня – свято Лаврентій Зоречник. Прозвали його так через дуже красиві світанки і заходи сонця, які в цей час зазвичай бувають червоного і багряного кольору. Народне свято 10 серпня також відоме як Лаврентіїв день, Прохори-Пармени, Прохорів день.
Що не можна робити
Уникайте лихослів’я і лайки, пліток і наклепу, заздрості, жадібності, помсти, відчаю. Не можна відмовляти в допомозі та милостині тому, хто просить.
У народі вважається, що в Лаврентіїв день не можна лінуватися – це до фінансових проблем, а також не варто говорити про свої плани – інакше їм не судилося збутися.
До свята Успіння Пресвятої Богородиці триває Успенський піст – тим, хто дотримується посту, в цей час не можна їсти продукти тваринного походження.
Що можна робити
Святого Лаврентія вважають цілителем очних хвороб, тому в молитвах до нього звертаються з проханнями вилікувати хвороби очей і повернути зір.
Також у народі вважається, що святий допомагає захистити від пристріту. Сьогодні добре займатися господарськими справами вдома і на городі, закінчувати збирання врожаю. День сприятливий для подорожей, відряджень.
За старих часів на Лаврентія серед молодих дівчат був звичай: потрібно було знайти квітку ромашки і всюди носити її з собою – тоді протягом місяця зустрінеш свою долю.
У серпні на українців чекає багато свят. Саме в останній місяць літа відзначають п’ять головних церковних празників.
Серед них за новим церковним календарем, які змінили свої дати, – три свята Спаса, Успіння Пресвятої Богородиці, а також Усікновення глави Іоана Предтечі.
Також варто пам’ятати, що серпні розпочнеться і закінчиться Успенський піст.