В Україні активно розвивається біржова торгівля пиломатеріалами

Головна Сторінка » В Україні активно розвивається біржова торгівля пиломатеріалами

Починаючи з липня 2021 року в Україні повноцінно запрацювала законодавча база щодо функціонування організованої торгівлі, а саме діяльності ліцензованих товарних бірж. На електронних торговельних майданчиках активно реалізують електроенергію, газ, паливо-мастильні матеріали, інші ресурси серед яких необроблена деревина та пиломатеріали.

Якщо раніше останні можна було придбати переважно за прямими контрактами, що не гарантувало справжню ціну, якість та надійність постачання, то тепер пиломатеріали державних виробників можна купити на прозорих, конкурентних, доступних кожному торгах на ліцензованих товарних біржах. Це гарантує справжню ринкову вартість ресурсу, адже вона складається за принципом попиту та пропозиції.

Якщо взяти для прикладу Українську універсальну біржу, то за 10 місяців 2023 року на даному ліцензованому електронному торговельному майданчику було проведено 1 387 торгів з продажу пиломатеріалів з 567 учасниками. Реалізовано 622,968 тис. куб. м ресурсу на понад 2 млрд 291 млн грн. Завдяки збільшенню кроків аукціонів продавці отримали додатковий заробіток більше 82 млн грн. Попит мали пиломатеріали з таких порід, як сосна, дуб, хвойні та твердолистяні. Найбільші об’єми продажів відбулись у Чернівецькій, Житомирській, Сумській, Волинській та Чернігівській областях.

Також товарні біржі пропонують продукцію для виробників паливних брикетів тріску, тирсу та інше. За 10 місяців поточного року на УУБ було реалізовано 138,026 тис. куб. м тріски технологічної; 10,594 тис. куб. м обапола; 8,649 тис. куб. м тирси; 1,010 тис. куб. м дров’яних відходів та інше.

Учасники ринку та науковці Київської школи економіки зазначають, що запуск повноцінної біржової торгівлі деревиною є структурним елементом реформи українського ринку деревини. Біржова торгівля створює ряд стимулів для розвитку сектору через: встановлення уніфікованих правил торгівлі деревиною, оптимізацію процесу торгівлі, впровадження системи моніторингу дій учасників торгів, справедливе ціноутворення, зниження економічної доцільності тіньових схем продажу деревини та ін., що сприяє збалансуванню ринку в цілому.

Сьогодні державні деревообробники можуть реалізувати свою продукцію за справжньою її вартістю, а покупці мають широкий асортимент якісного ресурсу. Також біржі слідкують за виконанням учасниками договорів, що гарантує надійність постачання та дає змогу планувати свою економічну діяльність.

Біопаливо набуває все більшого попиту у використанні, як у промислових підприємств, ТЕС, так і у побутових споживачів. Особливо це питання набуває актуальності з початком опалювального сезону. Біологічне пальне відносно дешеве й ефективне. Його виготовляють з різних видів біомаси, зокрема з побічних продуктів лісової та деревообробної промисловості.