Вчені здійснили прорив у розшифруванні давньої писемності

Головна Сторінка » Вчені здійснили прорив у розшифруванні давньої писемності

Дослідники з Кельнського університету у Німеччині досягли прориву у розшифруванні писемності Кушанської імперії, що існувала у Центральній Азії.

Науковці Свеня Бонманн, Якоб Хальфманн та Наталі Коробзов ретельно вивчали фотографії написів у печерах, ієрогліфи на мисках та глиняних горщиках, пише Arkeonews.

1 березня 2023 року команда представила своє часткове розшифрування. Розшифрували приблизно 60% ієрогліфів, і вони працюють над розгадкою інших.

Кушанську писемність використовували у різних частинах Центральної Азії між 200 роком до н. е. та 700 роком н. е. Вона пов’язана як із ранніми кочовими народами євразійських степів, так і з династією правителів Кушанів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пастух знайшов у горах старовинний напис

Короткі кушанські написи знаходять у Таджикистані, Афганістані та Узбекистані. Французькі археологи виявили довгий тримовний напис у 1960-х роках у Дашт-і-Навурі, Афганістан. Він дає цінне уявлення про склад писемності.

2022 року на скелі в ущелині Алмосі на північному заході Таджикистану виявили короткий двомовний напис. Він дублював кушанський напис уже розшифрованою бактрійською мовою.

Команда Кельнського університету у співпраці з таджицьким археологом доктором Бобомулло Бобомуллоєвим досягла часткового розшифрування.

Проривним моментом стало імені правителя Вема Тахту, яке з’явилося в обох бактрійських паралельних текстах, а також титулу “Цар царів”, знайденого у кушанському тексті.

На думку дослідницької групи, розшифрована кушанська писемність записує зовсім невідому середньоіранську мову.

Вчені припускають, що перших людей на Філіппіни закинуло цунамі. Стоянку предків людини віком 700 тис. років виявила міжнародна група вчених. Це були попередники людини розумної.

Ці знахідки свідчать про заселення островів Південно-Східної Азії задовго до прибуття туди сучасної людини.