Колишнього першого заступника голови Адміністрації президента України часів Віктора Януковича знайшли вбитим 21 травня 2025 року поблизу Мадрида в Іспанії. Портнова вбили з вогнепальної зброї, коли він підвозив своїх дітей до однієї зі шкіл іспанської столиці. Кілери випустили йому чотири кулі в груди й ще один раз вистрілили у голову. Останній постріл став смертельним.
Про це 21 травня повідомили Cadena SER, Reuters та Sky News. Іспанське видання El País пише, що Портнова вбили близько 9.15 ранку 21 травня в елітному районі Мадрида Посуело. До вбивства можуть бути причетні двоє або троє осіб. Також ЗМІ пишуть, що Портнов був за кермом автомобіля Mercedes, коли почалася стрілянина.
Також іспанська газета El País повідомила, що причиною вбивства, попередньо, вважають борги.
Чи можна вважати це вбивство ліквідацією? Сподіваємось, слідство дасть на це чітку відповідь.
Він занадто багато знав
Убивство Андрія Портнова в Мадриді нагадало нам про ті часи, коли в українській владі працювали ті, хто створював усе можливе й неможливе, щоб припнила існування українська держава.
Портнов у роки великої російсько-української війни міг багатьма вважатися маргіналом. Проте сам він себе таким не вважав. Навіть більше, з огляду на численну кількість справ у судах щодо захисту своєї честі і гідності, готуваввся до політичного та ділового реваншу.
Як відомо, з 2010 року Андрій Портнов працював у адміністрації колишнього президента України Віктора Януковича, а в січні 2014-го став першим заступником голови АП.
Був дотичний до ухвалення “диктаторських законів 13 січня”.
Він заперечував злочини, вчинені бійцями спецназу проти учасників Революції гідності взимку 2013-2014 років.
Одразу після Євромайдану Андрій Портнов утік з України до РФ. Там його родина придбала маєток за $2 млн та комерційну нерухомість за $5,5 млн. Згодом осів у Європі, звідки чинив вплив на судову та правоохоронну системи України.
Потім переїхав до Австрії, займався адвокатською діяльністю.
У 2014−2015 роках перебував під санкціями Європейського Союзу, які згодом були скасовані.
Повернувся Портнов до України 19 травня 2019 року. А 15 січня 2020 року Печерський суд Києва ухвалив рішення, яким визнав, що Андрій Портнов проживав останні 5 років на території України.
Проти Портнова було заведено низку кримінальних справ, багато з яких він виграв у суді. 2018 року слідчі України почали розслідування причетності Портнова до анексії Криму, СБУ відкрила провадження за статтею “державна зрада”, яке було закрите 15 серпня 2019 року.
З 2021 року Портнов перебував під візовими та фінансовими санкціями США у зв’язку з причетністю до масштабної корупції в Україні.
А в січні вже цього року набрала необхідну кількість голосів петиція до Кабміну із закликом винести на розгляд РНБО пропозиції про застосування санкцій щодо колишнього заступника очільника Адміністрації експрезидента Віктора Януковича Андрія Портнова.
І взагалі, зважаючи на те, що суди неодноразово задовольняли позови екснардепа Портнова до низки ЗМІ та громадських організацій щодо захисту честі, гідності та ділової репутації, можна стверджувати, що наша Феміда працює досить цікаво щодо колишнього одного з топових посадовців часів Віктора Януковича.
екснардеп налагодив широкі зв’язки із судовим і правоохоронним апаратом України через хабарництво
Чому? На це питання дали відповідь США, коли наклали на Портнова санкції. В обґрунтуванні пояснюється, що екснардеп налагодив широкі зв’язки із судовим і правоохоронним апаратом України через хабарництво.
А перед тим, у 2020 році на той час тимчасово виконуючий обов’язки директора Державного бюро розслідувань Олександр Соколов визнав, що в правоохоронних органах є “групи впливу”, які розповідали таємницю слідства та важливі деталі розслідувань колишнім чиновникам, зокрема й Андрію Портнову.
Атака на медіа діловий піар з трагічним наслідком
Ми не можемо оминути одну з найпромовістіших історій судових “понтів” Портнова це суди з провідними ЗМІ України.
Суди з українськими медіа, які він зазвичай вигравав, давали йому ще один бонус він був на слуху й про нього не забувала громадськість.
Зрештою, це й стало для нього роковою помилкою.
У грудні 2024 року Медіарух (об’єднання українських медіа, журналістів та громадських організацій, що відстоює дотримання журналістських стандартів у засобах масової інформації. – Gazeta.ua) висловив занепокоєння, що українські суди неодноразово задовольняли позови Портнова проти медіа та громадських організацій. Це відбувається попри наявність серйозних підстав для критичного ставлення до його діяльності.
Водночас Медіарух закликав президента України, відповідно до положень Закону України “Про санкції”, винести на розгляд РНБО пропозиції щодо запровадження санкцій проти Андрія Портнова.
Також Медіарух звернувся до голови Верховного Суду та Вищої ради правосуддя із закликом забезпечити прозорість та об’єктивність у розгляді справ, пов’язаних з публічними особами, такими як Андрій Портнов. Крім того, попросив провести перевірку суддівських рішень у цих справах на предмет їхньої відповідності стандартам правосуддя та суддівської етики.
28 грудня 2024 року Андрій Портнов через свою представницю Каріну Мікітян звернувся до уряду з вимогою видалити петицію із сайту. Як пояснила представниця Портнова, розміщення петиції щодо нього порушує права і свободи Портнова, а отже суперечить законодавству.
А на початку цього року, 8 січня, Андрій Портнов надіслав листа низці медіа та громадських організацій, в якому заявив, що вважає заяву Медіаруху про санкції щодо нього “доносом”, вмотивованим помстою та неприязню.
Кабінет Міністрів не знайшов підстав запроваджувати санкції
У січні 2025 року стало відомо, що Кабінет Міністрів не знайшов підстав запроваджувати санкції проти ексголови Адміністрації президента Андрія Портнова.
Тож, тримаючи під прицілом українські медіа та суди, Андрій Портнов опинився під прицілами справжніми.
Водночас, нагадаємо, що вперше про зраду Портнова почали говорити тоді, коли він із очільника голови виборчого штабу Юлії Тимошенко перетворився на заступника голови Адміністрації президента Віктора Януковича. Але справа в тому, що він ніколи нікому не зраджував. Портнов просто був вмонотований в українську владу тією системою, котра мала на меті знищити українську державу.
І от цікаво, що як і будь-який класичний любитель “русского міра” Портнов вчив своїх дітей у країнах Європи, мав там нерухомість та заощадження, аж ніяк не в країні своєї мрії.