Вручили найстарішу театральну премію України

Головна Сторінка » Вручили найстарішу театральну премію України

Урочисту церемонію нагородження лауреатів театральної премії “Київська пектораль” за 2020 рік провели в центрі Києва біля пам’ятника Лесю Курбасу. Переможців визначили у чотирьох номінаціях.

“Подією року” став проєкт “Театр 360 градусів”. Його заснували Даша Малахова та Наталія Чижова. Премію отримали за інноваційний культурний проєкт зі створення відеоверсії театральних постановок з використанням різних технологій і спецефектів, що доповнюють сюжет вистави. В репертуарі проєкт має онлайн-вистави “Шинель” за Миколою Гоголем та “Кам’яний господар” за Лесею Українкою. Офлайн вони йдуть на сцені Театру на Подолі.

“Спеціальну премію” дали театру “Актор” за пошуки нових засобів залучення глядачів до ігрової природи театру. Йдеться про гейміфіковану виставу з використанням зум “Містер Баттерфляй”.

“Граю головну роль, чоловіка Ніка, який намагається онлайн влаштуватися на роботу, – каже актор театру “Актор” Петро Зузяк. Сюжет вистави залежав від глядачів, які визначали подальший розвиток подій. До кінця вистави вони не знали, хто з персонажів головний. І героям начебто потрібно було знищити конкурентів. Кожна людина з будь-якої професії зіштовхується з кастингом. Насправді мого персонажа перевіряли психологи; як спілкується з людьми, як реагує. Вони підіймали найважливіші теми родина, стосунки, залежність, яка він особистість і що може дати цій компанії. Зрештою героя розвели як лоха, не взяли на роботу. Це був експеримент. Так само й у житті, коли ти щось хочеш, але не знаєш, як буде. Прем’єра відбулася під час карантину. Актори перебували у себе вдома, підключалися онлайн за допомогою зуму. Ми грали виставу три рази, її побачили понад 400 глядачів”.

Сюжет вистави залежав від глядачів, які визначали подальший розвиток подій

В номінації “Кращий народний театр” премію отримав студентський театр “Березіль” Національного університету біоресурсів і природокористування України за виставу “Моя професія сеньйор з вищого світу або Мільйон у весільному кошику”. Це італійська комедія про афериста, який створює комітет з надання матеріальної підтримки бідним сім’ям. За першу таку родину він видає власну.

“Працюю з 2009 року, а сам театр існує з 1998 році, – каже художній керівник та режисерка Наталія Тітенко. Коли я прийшла, був дуже маленький колектив. На цей час тільки першокурсників ми набрали понад 30 осіб, а основний склад театру до 40. Особливість в тому, що актори весь час змінюються. Студенти закінчують університет, йдуть на роботу. І ми щороку набираємо нових, які проходять школу-студію.

На рік випускаємо дві вистави, одну дитячу та одну дорослу. Ставимо знані комедії, зокрема “Дорога Памела” Джона Патріка, “Смішні гроші” Рея Куні, українську класику, як уривки з “Диканьки” Миколи Гоголя і “Сватання на Гончарівці” Квітки-Основ’яненка. Вистави показуємо на сцені університету на 660 місць. Під час карантину в навчальний заклад не пускають глядачів. Тому зараз знімаємо фільми-вистави. Цього сезону плануємо постановити драму “Вісім люблячих жінок” за п’єсою французького драматурга Робера Тома”.

“Традиційно нагороджуємо у травні, до Міжнародного дня театру. Цьогоріч теж зробили символічну церемонію, погралися у вручення, – каже Олексій Кужельний, голова Київської спілки театральних діячів. – Хотіли заявити, що театр живий, що він є, відзначили професійний свято, Тепер зробили офіційно. Не просто дали потримати Пектораль, а нарешті віддали її лауреатам. Сьогодні мені досі телефонують, а чи відкриті вже театри. Тому перед церемонією ми з акторами проїхалися Києвом на автобусі з театральними афішами. Нагадали, що сезони вже давно почалися. Без театру немає відчуття повноти життя. Людина може йти на виставу чи ні. Але вона знає, що театр є, існує. Це єдиний вид мистецтва, де творчий акт є спільним з глядачем. Бо без нього вистава не існує.

Театр – єдиний вид мистецтва, де творчий акт є спільним з глядачем

За 2020 рік ми визначили лауреатів у чотирьох номінаціях, які не потребували перегляду вистав. А зараз експерти переглядатимуть спектаклі за два роки. Вручатимемо Пекторалі за кращі вистави за 2020 і 2021 рік. Нагородження плануємо в травні, у великій залі.

Цього року “За вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва” премію отримала українська акторка театру та кіно, народна артистка України Раїса Недашківська. Останні дві премії вручалися людям, яким вже за 90 років. Ми подумали, що це не може бути принципом. Раїса Степанівна 10 років працювала в Спілці театральних діячів. Вона дуже багато займається громадською діяльністю, виступає перед бійцями АТО”.

78-річна Раїса Недашківська зіграла у понад 60-ти фільмах, знаковою є роль “Мавки” у “Лісовій пісні” Віктора Івченка (1961). У 1980-1993 роках працювала у Київському молодіжному театрі, у 19942001 роках була художнім керівником театру “Під зоряним небом”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оголосили учасників національного відбору на висування на премію “Оскар”

Театральну премію “Київська пектораль” засновано за ініціативою Київського міського відділення Національної спілки театральних діячів України у 1992 році та за підтримки Департаменту культури Київської міської державної адміністрації. Премія присуджується щорічно напередодні Міжнародного дня театру за підсумками календарного року, що минув. Уперше “Київську Пектораль” вручили 27 березня 1993 року. Cтала першою в Україні професійною театральною премією.