З 2 травня до 15 червня
Тур гурту “Курган Agregat” із презентацією альбому “Поле каніфолі”
Третій повноформатний альбом хіп-хоп-гурту “Курган Agregat” “Поле каніфолі” вийшов у лютому. До складу гурту входять Євгеній Володченко та Аміл і Раміл Насірови. З 2014-го тріо робить іронічний реп із використанням суржику та слобожанського говору.
– Просто запрошуємо вас на концерти, в які ні слухачі, ні музичні критики, та й сам гурт не вірив. Уже скоро ви від залу почуєте відповідь на важливе питання: “Уходиш?”, – кажуть брати Насірови. – Прикатуйте і разом будем тусуватись під “Оркестр абізян” і зізнаватись у коханні під “Світлячки”. Зберемо ще більше донатів на Сили оборони України. Але головне – знайте, що “Сєльську драку” і “Лове” по-любому почуєте.
Черкаси, Житомир, Дніпро, Запоріжжя, Полтава, Чернігів, Миколаїв, Одеса, Львів, Рівне, Луцьк, Тернопіль, Чернівці, Київ, Харків, Івано-Франківськ, Хмельницький, Вінниця
З 3 травня до 21 червня
Тур “Нескорені” гурту “Жадан і Собаки”
У лютому-березні панк-рок гурт “Жадан і Собаки” провів “Хартія Тур”, а у травні вирушає в наступний – “Нескорені”. Відвідає 13 міст. Окрім хітів, колектив зіграє пісні зі свого сьомого альбому “Злий”, який вийшов минулого серпня.
– Завжди хотілося грати саме таку музику – чесну, злу та максимально приватну, – говорить фронтмен гурту Сергій Жадан про платівку “Злий”. – Вийшов такий собі щоденник людини, яка добре знає, в якій кишені в неї Біблія, а в якій віскі. Хотілося б зіграти цей тур у мирній країні. Проте війна триває. І для нас це ще один привід зібратися разом і зробити добру справу. Зібрати кошти на військо та влаштувати перекличку, за якою безпомилково упізнаєш своїх – нарваних, юних і запеклих.
Львів, Ужгород, Київ, Вінниця, Хмельницький, Житомир, Рівне, Луцьк, Одеса, Дніпро, Полтава, Чернівці, Івано-Франківськ
З 8 травня
Прокат фільму “Сентиментальна подорож до планети Параджанова”, режисер Тарас Томенко
Не класичне документальне кіно про особистість, а мультивізуальний есей і театралізоване дійство про життя видатного режисера. Так описує “Сентиментальну подорож до планети Параджанова” кінокритик Ігор Кромф.
Світова прем’єра відбулась у жовтні 2024 року на Варшавському кінофестивалі. Режисер фільмів “Будинок “Слово” та “Будинок “Слово”. Нескінчений роман” Тарас Томенко зняв стрічку з нагоди 100-річчя від дня народження Сергія Параджанова. Для розповіді про митця поєднав архівні матеріали із сюрреалістичною ляльковою анімацією.
Художник-постановник Шевкет Сейдаметов створював ляльки Сергія Параджанова та інших героїв стрічки з підручних матеріалів, як-от тканини, дерево, картон, каміння, квіти.
– Це екскурс особистістю з акцентом на безжальний причинно-наслідковий зв’язок часів радянської окупації: ось вільний митець висміює недолугу систему, а ось він ув’язнений у таборах за сфабрикованою справою, – говорить співпродюсер Лук’ян Галкін.
11 травня
Концерт “Донеччина. Симфонія життя”
Два музичні колективи з Донеччини зіграють програму переважно з творів донецьких композиторів. Оркестр “Ренесанс” Маріупольської камерної філармонії та камерний оркестр домристів “Лик домер” із Донецька виступлять разом у межах проєкту “Філармонія нескорених”.
До програми концерту увійшло 15 творів. Серед них – роботи Валерія Івка, Євгена Мілки, Євгена Петриченка, Олександра Некрасова. Також оркестри представлять спільне виконання гімну-реквієму Золтана Алмаші “Місто Марії”, який автор 2022 року присвятив Маріуполю.
– “Ренесанс” і “Лик домер” піднесли на всеукраїнський рівень музичну спадщину та історію музичної думки Донеччини. Колективи були вимушені покинути рідний край через воєнну агресію Росії. Зазнали реорганізації та відновили творчу діяльність у Києві, – розповідає солістка та концертмейстерка оркестру “Ренесанс”, скрипалька Наталя Ляшенко.
19:00, Київ, Національна філармонія України, вул. Володимирський узвіз, 2
14 травня
Концерт Джамали з альбомом Qirim
Співачка Джамала торік стала лауреаткою Шевченківської премії за свій сьомий альбом Qirim. Платівка 2023 року поєднує 14 старовинних кримськотатарських пісень. Кожна композиція представляє місто чи селище півострова.
Перший після презентації столичний концерт з альбомом Qirim Джамала відіграє в супроводі Національного симфонічного оркестру України. Подію присвятить роковинам депортації кримських татар.
Qirim став альбомом 2023 року за версією провідного європейського видання Beehype та два роки поспіль підкорює World Music Charts Europe.
19:00, Київ, Міжнародний центр культури і мистецтв, вул. Алея Героїв Небесної Сотні, 1
18 травня
Опера-кабаре “ТГШ. Подорож у часі”, композитор Золтан Алмаші
“Повість про гірке кохання поета Тараса Шевченка” Ґео Шкурупія поклали в основу опери-кабаре “ТГШ. Подорож у часі”. Прем’єра відбулася цього квітня. За сюжетом, Тарас Шевченко слухає мелодію мазурки та намагається згадати, де він її чув.
– Давно мріяв розповісти про Кобзаря як людину з плоті та крові, – говорить режисер Армен Калоян. – Багато обговорював цю тему з музикантом Міськом Барбарою. Читали вголос незавершений роман письменника Розстріляного відродження Ґео Шкурупія. На жаль, Місько Барбара не дожив до цього дня, але його ідеї допомогли в підготовці проєкту.
Перед автором музики Золтаном Алмаші була поставлена мета створити щось нетривіальне на кшталт рок-опери “Ісус Христос – суперзірка”. Дійство на сцені об’єднує оркестр, який стає повноцінним персонажем.
– У мене таке відчуття, що маємо дописати роман Ґео Шкурупія. Ця історія повинна бути розказана зараз. І це той Шевченко – богемний митець, бешкетник, академік гравюри, в якого закохувалися жінки та який морочив їм голову, – додає авторка лібрето Олена Павлова.
16:00, Харків, Харківський національний театр опери та балету імені Миколи Лисенка/Схід Опера, вул. Сумська, 25
18 травня
Концерт гурту Tvorchi
Дует саундпродюсера Андрія Гуцуляка та вокаліста Джеффрі Кенні Tvorch має п’ять нагород національної музичної премії Yuna, а 2023 року посів шосте місце на Євробаченні з піснею Heart of Steel.
На концерті Tvorchi виконають пісні зі свого п’ятого альбому Planet X, який вийшов у вересні 2024-го. Складається з 14 англомовних та українськомовних треків. Серед них – фіти зі співачкою Klavdia Petrivna, гуртом The Hardkiss і проєктом The Maneken.
Концепція платівки – життя в паралельному всесвіті, який музиканти створили під впливом емоцій за останні три роки.
– Planet X створена з осциляторів і хвиль, багата звуками та словами. Планета сповнена таємниць, футуристична й навіть трохи апокаліптична, бо ніхто не знає, що буде далі, – кажуть Андрій Гуцуляк і Джеффрі Кенні.
На концерті також звучатимуть хіти, як-от Bonfire, Believe, “Іди сюда”, “Не танцюю”, “Мова тіла”. Крім того, можна буде почути трек “Мила моя” – римейк пісні Володимира Івасюка “Я піду в далекі гори”.
18:00, Київ, культурний простір “В’ява”, просп. Академіка Глушкова, 1
18, 25 травня
Вистава “І в горі, і в радості”, режисер Олексій Гладушевський
– Коли мене запросили створювати Театр ветеранів, я й не думав, що писатиму. Тоді був максимально спустошеним – повна дезорієнтація та крах довіри. Але завдяки підтримці поступово повертався до життя, – розповідає актор і військовий Максим Девізоров. В основу своєї дебютної п’єси він поклав особисту історію стосунків. Прем’єра постановки відбулася в лютому в межах проєкту “Театр ветеранів”.
За сюжетом, ліричний герой Максима Девізорова, який нещодавно знайшов свою любов, вступає до лав Сил територіальної оборони. Він робить коханій пропозицію. Незабаром у пари народиться дитина. Однак допоки герой намагається перевестися в інший підрозділ, все змінюється.
– Писати слід про те, що не можеш більше носити в собі. Тому вирішив зробити п’єсу, щоб відпустити біль, якого завдала зрада, – продовжує автор.
19:00, Київ, Театр драматургів, вул. Петра Сагайдачного, 25г
З 18 травня до 4 червня
Тур гурту “ДахаБраха”
20 років на сцені святкував гурт “ДахаБраха” 2024-го. Цього квітня музиканти завершили свій 28-й тур Північною Америкою, а тепер дадуть 12 концертів у дев’яти містах України.
“ДахаБраха” грає у стилі етнохаос. У творчості поєднує виконання народних пісень в автентичній манері з елементами сучасної музики та звучанням інструментів інших народів. – Після довгих і плідних світових гастролей щасливі нарешті зустрітися з рідною публікою, – каже фронтмен колективу Марко Галаневич. – Музику “ДахаБрахи” слухають у всьому світі. Торік ми встигли побувати майже скрізь від Нової Зеландії до Ісландії та Канади.
Житомир, Вінниця, Рівне, Івано-Франківськ, Чернівці, Львів, Дніпро, Київ, Одеса
24 травня
Концерт “Рекорди. 20 років” гурту “Друга ріка”
У квітні 2005 року вийшов третій із семи альбомів рок-гурту “Друга ріка” “Рекорди”. Музиканти вважають його одним із найуспішніших у своїй дискографії. Наголошують, що саме з “Рекордів” почав формуватися фірмовий саунд гурту.
Виступ до 20-річчя релізу відкриє новий концертний сезон у столичному артпросторі “Курені”.
– Для нас “Рекорди” – це переломний момент у творчості гурту. Став тим самим етапом, коли музика “Другої ріки” почала формувати тренди, а не наслідувати їх, – говорить лідер колективу Валерій Харчишин. – У цьому альбомі немає випадкових чи штучних історій – кожна пісня пержита. Ми записали його на одному диханні, й навіть ті композиції, які не потрапили до фінального трек-листа, знайшли своє місце на наступних платівках.
19:00, Київ, артпростір “Курені”, вул. Паркова дорога, 4
До 30 листопада
Виставка “Терещенківська, 9”
Першу після подолання наслідків російської ракетної атаки 10 жовтня 2022 року експозицію в історичних інтер’єрах Київської картинної галереї відкрили у квітні. Виставка “Терещенківська, 9” присвячена будівлі музею та його мешканцям.
Проєкт відтворює хроніку створення споруди, історію родини підприємців і меценатів Терещенків та їхньої мистецької колекції. Через старовинні фотографії, автентичні меблі та документи розповідає про ключові події у стінах маєтку кінця ХІХ – початку ХХ століття. Від проєктування будівлі у 1870-х до функціонування тут дипломатичної служби УНР та Української держави, а також відкриття музею 1922-го.
Серед експонатів – картина Івана Айвазовського “Сцена з каїрського життя і загальна панорама міста”, мармурова композиція “Амури, що б’ються за серце” за моделлю Франсуа-Жозефа Ле Клерка та печатки Міністерства закордонних справ УНР і винокурного заводу Терещенків.
Київ, Національний музей “Київська картинна галерея”, вул. Терещенківська, 9