Винайшли вакцину, яка зупинила епідемію

Головна Сторінка » Винайшли вакцину, яка зупинила епідемію

26 березня 1953-го американський медик, доктор Джонас Солк, оголосив в ефірі національного радіо, що успішно випробував вакцину проти поліомієліту – вірусу, що спричиняє важку хворобу.

У 1952-му на поліомієліт в США захворіли 58 тис. людей, і більше 3 тис. померли від хвороби. Пообіцявши викорінити хворобу, відому як “дитячий параліч”, бо переважно вражає дітей, доктор Солк прославився як великий лікар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україну прибула партія китайської вакцини

Поліомієліт хвороба, що вражала людство протягом всієї історії. Вона вражає нервову систему і може спричинити параліч. Вірус легко передається.

Перша велика епідемія поліомієліту в США сталася в 1894-му. До середини ХХ ст щорічно від хвороби страждали тисячі людей. У першій половині ХХ ст лікування обмежувалося карантином і “залізними легенями” – пристосуванням, схожим на металеву труну, яке допомагало дихати. Хоча діти, і особливо немовлята, були серед найбільш постраждалих, дорослі також часто хворіли.

Зокрема, майбутній президент Франклін Рузвельт, який в 1921-му в віці 39 років захворів і залишився частково паралізованим. Пізніше Рузвельт перетворив свій маєток на притулок для жертв поліомієліту і зіграв важливу роль у зборі коштів на дослідження, пов’язані з хворобою, і лікування пацієнтів.

Солк, що народився в Нью-Йорку в 1914-му, вперше провів дослідження вірусів в 1930-х, коли був студентом-медиком в Нью-Йоркському університеті. Під час ІІ світової війни брав участь в розробці вакцин проти грипу. У 1947-му очолив дослідницьку лабораторію Піттсбурзького університету. У 1948-му отримав грант на вивчення вірусу поліомієліту і розробку можливої вакцини. До 1950-го у нього була рання версія вакцини.

Процедура Солка полягала в тому, щоб убити кілька штамів вірусу, а потім ввести доброякісні віруси в кров здорової людини. Тоді імунна система створить антитіла, які мають протистояти майбутньому зараженню. Солк провів перші випробування на колишніх пацієнтах з поліомієлітом, а також на собі та родині. До 1953-го був готовий оголосити висновки. Це сталося в ефірі національного радіо 25 березня. Двома днями пізніше, після статті, опублікованої в журналі “Американської медичної асоціації” Солк відразу став знаменитістю.