Краще уникати азіатських сортів
Осінню вдала пора нарізати живці винограду. Починати за тепла, а не чекати морозів. Тоді лоза кришиться, говорить Алла Кличнікова, 38 років, із міста Охтирка Сумської області.
Заготовляти живці починає через два тижні після опадання основної кількості листя. Лоза має бути без пошкоджень чи бурих цяток, бо це ознаки хвороби. Якісний живець повинен потріскувати при згинанні. Ріже їх так, щоб кожен мав дві-чотири бруньки без вусів і листя. З боків робить надрізи голкою чи цвяхом. Кладе на добу в тазик із водою. Виймає, зв’язує в пучки й загортає поліетиленовою плівкою. Кладе на зиму в погріб або приміщення з температурою не вище +5°C. Інакше можуть підгнити.
Самі кущі, з яких різала живці, удобрюю щоб витримали холоди. Треба повернути рослині поживні елементи, які витратила протягом сезону. Найбільша нестача фосфору, магнію і калію. Їх вношу після розсипання перепрілого компосту.
Через тиждень для визрівання лози обприскує виноград монофосфатом калію. Його 10 г розводить у 10 л води.
У кого ще немає дорослих кущів, звідки б нарізати пагонів, може купити живці в розплідниках. Це дешевше, ніж готовий саджанець. Але початківцям треба брати легші в догляді сорти. Вони дають не гірший урожай, ніж вибагливі. Краще уникати азіатських сортів. Їх складно вирощувати.
Радить брати Рожевий Тимур і Ювілей Войтович. У них 500-грамові грона, що не перевантажують куща. У цих сортів великі ягоди. Дрібніші, але без кістки в американського кишмишу Рілайс пінк сідлес і Венус сідлес. Вони стійкі до хвороб і морозу, ростуть при мінімальному догляді в найсуворіших умовах.
Я вчився на таких сортах, а тепер маю примхливіші. Але вони варті того, говорить Сергій Титович, 42 роки, із Сум. Найбільше люблю виноград Лаура, Лівія та Молдова.
Лаура гібрид, що дозріває наприкінці серпня. Грона важать до 800 г. Ягоди овальні, білі з рожевим рум’янцем. При повному дозріванні малинові. М’якоть солодка, м’ясиста. Шкірка тонка. Морозостійкість плодової бруньки до -23°C.
Поява Лівії стала проривом в історії виноградарства України. У неї найкращі риси справжнього столового сорту з хорошою стійкістю до хвороб і морозу, додає.
Гарну врожайність дає гібрид від схрещування сортів Фламінго та Аркадія. Дозріває наприкінці серпня на початку вересня. Грона по 1 кг, з рожевими овальними ягодами. Мають тонку шкірку, мускатний аромат. Ростуть щільно, але через це можуть загнивати в сиру погоду. Тому слід проріджувати кущ, щоб провітрювався. Сорт витримує до -21°C, його бажано вкривати на зиму.
343 тисячі гривень коштує найдорожче гроно рідкісного сорту винограду Рубіновий римлянин. Його купив на аукціоні керівник супермаркетів у Тайвані. У цього винограду ягода розміром із тенісний м’яч. Сорт цінують за цукристість.