Україна та США можуть укласти угоду про доступ до критично важливих та рідкоземельних копалин уже цього тижня.
Про це пише Bloomberg із посиланням на джерело, знайоме з ходом переговорів.
Президент Володимир Зеленський учора написав, що зустріч із Кітом Келлогом у четвер “відновила надію”. Минулого тижня Зеленський відмовився підписувати документ під час візиту міністра фінансів США Скотта Бессента
Попередня пропозиція угоди передбачала отримання 50% від продажу ліцензій та інших надходжень від видобутку корисних копалин. Це порушувало б українське законодавство. Київ запропонував змінити угоду, щоб вона була б вигідна обом сторонам.
Співрозмовник сказав, що в ідеалі угоду про видобуток корисних копалин мали б підписати у присутності президентів США і України. Зеленський наполягав на зустрічі з президентом США Дональдом Трампом до того, як американський лідер зустрінеться з російським диктатором Володимиром Путіним.
Але Зеленський сказав, що пропозиція США не захищає інтереси України. Бессент на це сказав, що Зеленський запевняв його перед Мюнхенською конференцією, що Україна підпише угоду на $500 млрд, але потім відмовився.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США передали Україні нову версію угоди про надра, вона враховує деякі зауваження Києва – Axios
Цей розрив стався під час публічної суперечки між Зеленським і Трампом та різким відходом адміністрації США від України. Трамп розкритикував небажання Зеленського провести вибори. Той відповідь сказав, що президент США піддався на російську дезінформацію.
“Тим не менш, США продовжують наполягати на укладенні угоди про видобуток корисних копалин. Угода заклала б основу для обіцянки Трампа покласти край конфлікту і компенсувати мільярди доларів на підтримку Києва, які він вже надав”, – вказує видання.
За словами іншого джерела, знайомого із перебігом переговорів, адміністрація США розглядає угоду про видобуток корисних копалин як спосіб зв’язати Америку та Україну. Але значна частина майбутніх гарантій безпеки України залежатиме від Європи.
Адміністрація Трампа запропонувала Україні надати США 50% власності на рідкісноземельні корисні копалини країни, проте президент Володимир Зеленський відмовився підписувати документ.
Це призвело до різких заяв з боку Трампа, який зокрема назвав Зеленського “диктатором без виборів”.