США намагаються стримувати Росію від застосування ядерної зброї, а Кремль це сприймає як “потепління” і легітимізацію своїх міжнародних контактів. Китай тим часом зібрав усіх, щоби звірити доктрини застосування зброї масового ураження.
Офіційна Москва за неповних два тижні грудня стрімко розширила коло своїх офіційних контактів зі США. Ще наприкінці осені відбулися телефонні переговори між міністрами оборони двох країн.
На початку грудня міністр закордонних справ Сергій Лавров відвідав Мальту, офіційно – для участі у саміті ОБСЄ, а також дав інтерв’ю американському журналісту Такеру Карлсону.
Нарешті речниця китайського МЗС Мао Нін повідомила, що 4 грудня у Дубаї відбулася зустріч представників ядерних держав на рівні експертів: США, Франції, Великої Британії, Китаю і Росії.
А вже тоді Агенція з ядерної енергетики (АЯЕ) Організації економічного співробітництва (ОЕСР) провела робочу нараду між представниками 10 країн світу. Учасники обговорили виконання Паризької конвенції про відповідальність третіх осіб у галузі ядерної енергії та Брюссельської конвенції про ядерні інциденти у відкритому морі чи у міжнародному повітряному просторі. Йшлося про критерії та ступінь відповідальності за це.
Зазначимо, що Паризька конвенція стосується 94 реакторів АЕС і ще 7 реакторів у процесі будівництва з 416 діючих на планеті (ще 63 будуються). Підписантами Паризької конвенції є 16 країн, Брюссельської – 13. Росія до цього переліку не входить. Під час обговорення 11 грудня учасники розглянули наслідки гіпотетичного використання джерел ядерної енергії у повітрі та на морі, якщо складно встановити, на чиїй території стався інцидент.
Дубайські таємниці
Зустріч же у Дубаї скликав Китай. КНР цьогоріч головує у так званому Процесі Р5. Це дискусійна платформа під егідою ООН за участі п’яти ядерних держав, визнаних Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Ще на Генасамблеї ООН у вересні 2024 у зв’язку з переходом головування у Р5 від Росії року китайська делегація закликала ядерну п’ятірку провести переговори для укладення угоди про незастосування ядерної зброї. Заклик підтримали ще 53 африканські держави і голова Комісії Африканського союзу. Тому у Дубаї відбулася зустріч, котра є закономірним наслідком зусиль Китаю. Однак у цій події багато таємничого. Зокрема – скупі повідомлення про та відсутні підсумкові документи чи домовленості “на словах”.
І це при тому, що учасники Р5 обговорювали зміни ядерної доктрини РФ та інших держав. Тобто – надактуальне на даний момент питання для всього світу. То що ж насправді відбулося у Дубаї та чому КНР повідомила про подію із тижневим запізненням?
Відверта розмова
Офіційний Пекін ретельно готував зустріч: провів кілька попередніх консультацій між представниками країн, скоординував питання, розповів виданню Newsweek представник китайської сторони. Зокрема, чи не вперше свої запити окреслили країни Африки: зону на Близькому Сході, вільну від ядерної зброї та вільне застосування ядерної енергетики у мирних цілях.
Представники п’яти країн провели у Дубаї відверту дискусію, поінформував китайський представник, але деталей не розкрив. Натомість дав зрозуміти, що Пекін наполіг на зустрічі на тлі “брязкання зброєю в Європі”.
Секретне послання
Вихід назовні інформації про зустріч у питаннях ядерної зброї хронологічно збігся з неанонсованим візитом до КНР заступника голови російського Радбезу Дмитра Медведєва.
Останній раз вірний соратник Путіна і експрезидент РФ був у Китаї у грудні 2022 року, коли Сі Цзіньпін закликав до незастосування в Україні ядерної зброї. Залишається відкритим запитання, чи є оприлюднення інформації про зустріч у Дубаї “китайським натяком”, чи просто випадковим збігом.
Російські пабліки повідомили про “особисте послання Путіна Сі Цзіньпіну”, котре доправив Медведєв. З іншого боку, Newsweek із посиланням на китайського чиновника зазначає – Пекін “звернув увагу” на укладання між Путіним і Лукашенком договору, що передбачає використання ЯЗ. Причому білоруська сторона підтвердила наявність у країні “кількох десятків” ядерних боєголовок і підготовку плацдарму для гіперзвукової ракети від РФ типу “Орєшнік”, що стане сигналом до пересування російської ЯЗ до кордонів НАТО. Лавров і його заступник Сергій Рябков попередили про вірогідність обміну ядерними ударами між Росією і США. Таким чином дії росіян кардинально суперечать заклику Китаю не застосовувати ЯЗ. Тому офіційний Пекін, оприлюднивши дані про зустріч у Дубаї, міг дошкулити Путіну.
Гонка озброєнь
Після заяви Мао Нін США, Британія і, можливо, Росія також змушені будуть прокоментувати факт зустрічі Р5, у тому числі, присутність на одному майданчику представників РФ і Сполучених Штатів.
Не виключено, що йшлося про можливість запровадити взаємні обмеження гонки озброєнь. Адже осінь стала щедрою на випробування міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних нести ядерний заряд. Причому перегони розпочав саме Китай, згодом, у жовтні, – Росія, останніми, у листопаді, – США.
Тому обговорити у Дубаї було що. За словами Мао Нін, учасники-експерти 4 грудня дійшли згоди в одному пункті – зустрічі корисні “для кращого розуміння ядерних доктрин одна одної”, а також “для уникнення непорозумінь і прорахунків”. Але у китайців є особистий інтерес: у листопаді офіційний Пекін нервово зреагував на обговорювані наміри деяких країн передати ядерну зброю Україні для стримування російської агресії.
Та за неофіційними даними, на зустрічі в Дубаї Китай “дістав на горіхи” від високопоставленого представника ядерної держави. Він попередив Пекін про ризики ескалації у Тихоокеанському регіоні, котрий є “пороховою діжкою, що вибухне, якщо дипломатичні канали не будуть використані”. Китайський представник натомість підтвердив відданість КНР суто мирному використанню ядерної енергії.
Варто зазначити, що до Р5 не входять Індія, Пакистан, Ізраїль і Північна Корея, а загалом станом на січень 2024 року у світі налічується понад 12 тисяч ядерних боєголовок.