Як обрати ідеальну позу для сну, щоб прожити довше

Головна Сторінка » Як обрати ідеальну позу для сну, щоб прожити довше

Положення під час сну можуть значно вплинути на ваше загальне здоров’я, комфорт і якість сну.

Кожна позиція має свої плюси та мінуси, і розуміння їх може допомогти вам внести корективи для покращення сну та здоров’я, вважає експерт зі сну Семмі Марго.

Поза під час сну може впливати на такі захворювання, як деменція і хвороби серця, дослідження обмежені і зосереджуються на болях у спині. Але біль у спині – це лише один із наслідків неправильного положення під час сну, пише telegraph.

Докторка Кет Ледерле, дослідниця сну та авторка книги “Почуття сну” зазначає, що фактори способу життя вдень зазвичай є причиною проблем з поставою вночі.

“Те, що ви робите вдень, зазвичай викликає біль і дискомфорт, який відчувається, коли ви спите в певних положеннях. Одним з найпоширеніших факторів, що сприяє цьому, є сидячий спосіб життя, тому важливо регулярно рухатися протягом дня”, каже дослідниця.

Сон на боці

Сон на боці – найпоширеніша позиція, але для певних людей існує вплив на здоров’я в залежності від того, лежать вони на лівому чи правому боці.

Вагітним жінкам і всім, хто страждає від кислотного рефлюксу, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) або інших проблем з кишківником, рекомендується спати на лівому боці.

“Це тому, що шлунок знаходиться нижче стравоходу”, пояснює Марго.

Людям із серцевими захворюваннями, з іншого боку, рекомендується спробувати спати на правому боці, щоб зменшити навантаження на серце. Дослідження показують, що коли людина лежить на лівому боці, положення її серця зміщується під дією сили тяжіння. Це викликає зміни в електричній активності серця. Тканини і структури між легенями утримують серце на місці, коли ви спите на правому боці.

Положення під час сну також може впливати на здоров’я мозку. Під час сну глімфатична система мозку “вимиває” відпрацьовані токсини з мозку. Існують докази того, що цей процес відбувається краще, коли ми спимо на правому боці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як сімейний статус впливає на якість сну: нові дослідження науковців

Проблеми з поставою можуть виникати у людей, які сплять на боці, залежно від форми тіла.

“Жінки з фігурою “пісочний годинник”, які сплять на м’якому матраці, набувають форми банана, що спричиняє навантаження на хребет і стегна. А чоловіки, які сплять на боці, з віком можуть відчувати біль у плечах, оскільки їхні м’язи слабшають”, – зазначає Марго.

Сон на боці також може спричинити появу зморшок і обвисання грудей, оскільки шкіра на обличчі може притискатися до постільної білизни, а сила тяжіння може тягнути тканину грудей і розтягувати шкіру.

Щоб пом’якшити деякі проблеми, пов’язані зі сном на боці, Марго рекомендує використовувати товсту подушку, щоб вирівняти голову і шию з хребтом, а також помістити подушку між колінами, щоб підтримати стегна і зменшити навантаження на поперек.

Сон на спині

Однією з найпоширеніших проблем зі здоров’ям, пов’язаних зі сном на спині, є апное сну – стан, при якому м’які тканини в задній частині горла розслабляються і перекривають дихальні шляхи, викликаючи хропіння і переривчасте дихання.

“Це має наслідки для здоров’я в цілому і часто йде пліч-о-пліч з ожирінням. Це порушує безперервність і якість сну. Це може призвести до втоми, що може бути проблемою для людей, які керують автомобілем. Існують також наслідки для фізичного здоров’я. Ми знаємо, що погана якість сну підвищує ризик розвитку діабету, серцевих захворювань та інших супутніх захворювань. Апное сну відкриває двері до всіх цих захворювань”, – пояснює Ледерле.

Один із способів зменшити проблему – спати у піднятому положенні.

Хто страждає від болю в спині та шиї, найкращим варіантом часто є сон на спині.

“Оптимальне положення для вирівнювання хребта лежачи на спині з подушкою під колінами, щоб пом’якшити спину. Така позиція зберігає природні контури хребта. Це також може мінімізувати зморшки”, – каже Марго.

Для тих, хто не страждає на апное сну, сон на спині може бути гарною позицією для тренування з віком, оскільки люди, які сплять на спині, як правило, мають менше болю в спині, а також сон на спині необхідний для післяопераційних пацієнтів.

Сон на животі

Хоча сон на животі може зменшити хропіння, оскільки допомагає тримати дихальні шляхи більш відкритими, ніж сон на спині, це положення, швидше за все, призведе до посилення болю в шиї та спині.

“Поворот шиї набік створює навантаження на шию, а сон на животі також може призвести до викривлення хребта”, пояснює Марго.

“Прямий тиск на обличчя з часом може сприяти появі зморшок”, – додає вона.

Для полегшення постурального болю рекомендується використовувати тонку подушку або взагалі відмовитися від подушки, щоб тримати шию в більш нейтральному положенні.

Науковці встановили найкращі пози для сну, які можуть позитивно впливати на якість нашого відпочинку та загальний стан організму. Для цього провели спеціальні дослідження. Вчені з Гонконгу розробили прилад, який на основі інфрачервоного випромінювання міг зафіксувати позу людини навіть через товсту ковдру.

Люди, які спали на правому боку, спали трохи краще, ніж ті, хто на лівому, а за ними йшли ті, хто спав на спині.