Як окупанти “націоналізували” майно сина Януковича – розслідування

Головна Сторінка » Як окупанти “націоналізували” майно сина Януковича – розслідування

Олександр Янукович, син президента-втікача Віктора Януковича, колись був одним із провідних забудовників у Донецьку. Його компанії звели там елітні житлові та офісні будівлі. Проте так звана “влада ДНР” вирішила, що його нерухомість не має власника, і націоналізувала її. Загалом під контроль окупаційної адміністрації перейшло понад 100 поверхів незавершеного та готового будівництва.

За даними BBC News Україна, активи Олександра Януковича опинилися під загрозою після 2014 року. Після Революції Гідності родина втратила значну частину бізнесу в Україні. Компанія “МАКО Холдинг”, що належала Олександру, спершу була перереєстрована в окупованому Донецьку, а потім – у Росії.

Окупаційна влада Донецька розпочала судові процеси щодо “націоналізації” нерухомості, яка належала бізнесу Януковича. Одним із об’єктів став бізнес-центр “Столичний”. У 2021 році так звані чиновники ДНР вирішили, що 16-й поверх цього центру є “безгосподарним”.

Юридичний опис майна включав кабінети, шафи, санвузли та коридори загальною площею 600 кв. м. Незважаючи на наявність документів, які підтверджували право власності компанії Януковича, приміщення передали під офіс “Держрезерву ДНР”.

Згідно з картами Донецька, у бізнес-центрі “Столичний” тепер розміщується філія Міжнародного розрахункового банку (МРБ) з Південної Осетії. Окупаційна адміністрація отримала у цьому комплексі щонайменше дев’ять поверхів, оголошених “нічийними”.

Втрати компанії Януковича через експропріацію нерухомості можуть перевищувати 6 мільйонів доларів. Власник іншого поверху у цій будівлі у 2021 році намагався продати його за 700 тисяч доларів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Журналісти розповіли про бізнес сина Януковича в Росії

“МАКО Холдинг” намагався оскаржити націоналізацію в суді, але безрезультатно. Компанія не була резидентом так званої ДНР. Перереєстрація у російському реєстрі у 2023 році також не допомогла.

Юристи компанії стверджували, що вилучення майна суперечить законодавству Росії. Проте окупаційна влада не визнала цей аргумент і передала власність у розпорядження місцевих структур.

Подібна доля спіткала ще одну знакову будівлю – бізнес-центр “Північний”. Це 22-поверхова споруда, друга за висотою у Донецьку, яку зводили за участю компанії Януковича. У 2019 році повідомлялося, що через підтоплення шахтними водами будівля перебуває в аварійному стані. Проте офіційно її націоналізували лише у 2024 році.

Аналітики зазначають, що подібні процеси зараз відбуваються не лише на окупованих територіях України, а й по всій Росії. Влада активно вилучає майно не тільки в іноземців, а й у громадян РФ. Об’єкти визнають такими, що були придбані через корупційні схеми або незаконну приватизацію.

Вищий антикорупційний суд ухвалив конфіскувати майно позбавленого звання президента Віктора Януковича. Зокрема житловий будинок “Межигір’я”, квартиру на Оболонській набережній у Києві.

2019 року суд заочно визнав експрезидента винним у держзраді і пособництві у веденні агресивної війни. Януковича засудили до 13 років позбавлення волі. Тюремний строк почнуть відраховувати після арешту.