Як жили у Вінниці під час окупації – добірка фото

Головна Сторінка » Як жили у Вінниці під час окупації – добірка фото

Gazeta.ua зібрала фото Вінниці 1941 та 1942 років.

Місто тоді було під нацистською окупацією. Німецькі війська увійшли в Вінницю 19 липня 1941 року. Половина мешканців евакуювалася, у міста залишилось 50 тис. жителів.

Нацисти влаштовували облави на євреїв. Спочатку їх звезли в гетто, 22 вересня 1941 року почали розстрілювати. Загинуло близько 25 тис. євреїв. Нацисти лишили в живих лише тих, хто міг працювати на підприємствах. З 16 квітня 1942 року почали вбивати і їх. Останній єврей Вінниці загинув 25 серпня 1942 року.

Для радянських військових та офіцерів в місті створили концтабори. Місцеві українці намагалися їм допомагати, приносили їжу та одяг. Діяло місцеве самоврядування. Його очолював біолог Олександр Савостьянов. Пізніше він виїхав з міста разом з німцями та жив у Франції.

1943 року у Вінниці почали розкопувати масові поховання жертв НКВС. Виявили понад 9 тис. тіл розстріляних. Цей факт нацисти використовували для пропаганди. Після повернення режиму СРСР почались репресії тих, хто упізнавав своїх рідних.

61 тис. вінничан вивезли на примусові роботи у Німеччину. Більша кількість з них повернулася потім.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фортеця та костел – показали давні фото українського міста

15 березня 1944 року Вінницю відвоювали радянські війська.

Gazeta.ua опублікувала фото Харкова 1942 року. Радянська влада знищила частину будівель міста. Харків був під військовим управлінням. У місті працювала Міська управа, “Просвіта” та господарські організації. Діяло підпілля українських націоналістів.