День української писемності та мови щороку відзначається 9 листопада. Свято було встановлене указом президента в 1997 році.
Дату ‒ 9 листопада ‒ обрали невипадково. Адже цього дня церква вшановує Нестора Літописця, якого вважають одним із засновників української писемності. Низку цікавих фактів про українську мову наводить УНІАН.
Відомо, що в сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.
Українська має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами. З російською мовою українська має лише 62% спільних слів.
Перші слова українською були записані на листі 448 року н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова “мед” і “страва”.
Деякі вчені вважають українську найдавнішою зі слов’янських мов. За деякими версіями, українська мова сформувалася приблизно в ІХ-IV тисячоліттях до н.е. а російська мова походить від церковного варіанту української мови.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Білорус із “Дизель-шоу” склав іспит із української мови, бо хоче бути українцем
Іменники в українській мають аж сім відмінків ‒ це рекорд для слов’янських мов. На відміну від споріднених мов, в українській є унікальний кличний відмінок.
В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів ‒ проста (“я піду”), складна (“я йтиму”) і складена (“я буду йти”).
В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, “вороги” – “вороженьки”).
Сучасні норми правопису дозволяють вживати фемінітиви до професій і родів занять.
Найчастіша перша буква в словах в українській мові буква “П”. Найменше слів починається на літеру “Ф” (не враховуючи букву “И” і м’який знак).
Перший український буквар вийшов друком у Львові 1574 року. До наших часів зберігся лише один його примірник. Він зберігається в бібліотеці Гарварду.
Українська мова багата на синоніми. Наприклад, у слова “горизонт” 12 синонімів, а у слова “бити” ‒ аж 45.
В українській мові немає дуже грубої лайки. Більшість матюків українці запозичують з російської.
Традиційно у День української писемності та мови проводять радіодиктант національної єдності. Відбудеться 9 листопада об 11:00. Автором тексту диктанту є українська письменниця Ірина Цілик. Текст зачитає акторка Ада Роговцева. До методичної роботи над диктантом приєдналася мовознавиця Лариса Масенко. Диктант можна слухати на хвилях Українського радіо і Радіо Культура. Також онлайн транслюватимуть на телеканалах і діджитал-платформах Суспільного.