Візит Володимира Зеленського до Варшави став епізодом європейського марафону з посилення підтримки України перед інавгурацією Дональда Трампа.
Під час нашої розмови наодинці не вживали жодних дипломатичних формул, – розповів прем’єр Польщі Дональд Туск під час спільної заяви з Володимиром Зеленським.
“Основи нашої дружби є очевидними і незмінними”, – наголосив він.
Це означає, що Україна може розраховувати на польську підтримку і на допомогу Євросоюзу, зокрема, в обороні, зазначив польський прем’єр. Дональд Туск оптимістично спрогнозував, “ця війна закінчиться добре для України і для всієї Західної Європи”.
Також пообіцяв спільно з Україною працювати з європейськими партнерами над прискоренням приєднання до ЄС, обіцяв конкретну розмову з ними, без сентиментів.
Про Волинь
Головна дратівлива тема в українсько-польських відносинах – Волинська трагедія. Український президент завітав до Варшави у день старту президентських перегонів у Польщі. Тема ексгумації жертв і поновлення історичної справедливості, як очікувалося, мала стати там головною темою агіткампанії.
Раніше польські офіційні особи докоряли Києву тим, що там нібито чинять перепони в ексгумації жертв. Попередник Сибіги на посаді міністра внутрішніх справ, Дмитро Кулеба, зазнав жорсткої критики через виступ з цієї теми на університетських слуханнях у Польщі. Чинний голова українського зовнішньополітичного відомства мав уже кілька раундів переговорів з польськими колегами по Волині. За кілька днів до візиту Володимира Зеленського українська сторона заявила про значний прогрес у питанні. Туск підтвердив – є прорив, “ухвалено рішення про перші ексгумації польських жертв УПА, чекаємо подальших рішень”.
15 січня під час спільної пресконференції з Володимиром Зеленським він заявив: “Нікому не дозволю використовувати цю драматичну історію в політичних іграх”. Водночас зауважив, “іноді питання може довго не зникати з політичних дискусій”, але той, хто ставитиме в залежність від нього євроінтеграцію України, “або нерозумний, або зрадник”.
Плече самодопомоги
За словами Туска, Польща готова організувати третій форум з відновлення України. Зеленський цю пропозицію прийняв. А польські фірми хочуть брати активнішу участь у виробництві зброї та у відновленні нашої країни.
Мотивував Туск так: “Допомога Україні не є допомогою Україні – і крапка. Це є допомога Польщі і всьому Євросоюзу”. Він послався на думки лідерів країн, з якими спілкувався напередодні під час саміту з оборони Балтійського регіону у Гельсінкі.
Росія планувала терор не лише проти польських авіаліній, але й проти авіаліній по всьому світу
Як повідомив польський прем’єр, Росія планувала терор не лише проти польських авіаліній, але й проти авіаліній по всьому світу. Гучна заява пролунала якраз після чергового обстрілу України, коли Польща була змушена піднімати в небо свої винищувачі.
Чого не вистачає
Володимир Зеленський акцентував на інвестиціях у виробництво зброї, котре, як сказав, значно зросло а вступ до ЄС є питанням безпеки, а не дипломатії: “Чим швидше Україна буде в Євросоюзі, стане членом НАТО, тим швидше Європа отримає необхідну геополітичну визначеність. Росія не пройде там, де є наша євроінтеграція”.
Утім, більшість питань від ЗМІ були про відносини України і США. Володимир Зеленський заявив, що співпраця триватиме на тих же засадах, що і нині: “США є найбільшими партнерами стабільності “. За його даними, команди готують зустріч, однак питань, котрі на неї виносяться, не озвучив. Ми хочемо завершити цю війну не “просто якось”, наголосив Зеленський, а справедливим миром. “Для цього нам потрібно, щоб Росія не повернулася з війною знову”, – акцентував він.
Питання у грошах
Америка Трампа буде співпрацювати і з Україною, і з Євросоюзом, якщо ми будемо серйозно ставитися до цього, заявив Туск. Йдеться про більші відрахування на оборону від країн-членів НАТО.
“Об’єктивні дані говорять, що Європа сильніша за Росію”, – стверджує Туск, посилаючись на свою розмову з генсеком Альянсу Марком Рютте. Варто зазначити, що Польща єдина з країн НАТО, котра витрачає на оборону понад 4% ВВП. Коли ми візьмемо нашу оборону в наші руки, тоді і не треба буде нікого просити, союзник побачить вигоду у співпраці, пояснив Туск. Вочевидь, його слова є відгомоном дискусій у ЄС і НАТО про вимогу Трампа до держав-учасниць оборонного блоку сплачувати по 5%.
Єдина гарантія безпеки
Володимир Зеленський конкретизував позицію України щодо гарантій безпеки. Заявив, що обговорює з Францією застосування миротворчого контингенту. І додав, що гарантії безпеки не мають обмежуватися лише миротворцями.
“Обговорюємо це з лідерами Великої Британії та країн Балтії”, – зазначив він. Перед цим можуть бути інструктори і тренери з великою програмою навчань.
зараз уже більше третини зброї, яку застосовують ЗСУ українського виробництва
ЗСУ нині складають 880 тисяч осіб, повідомив Зеленський, – “ця армія захищає не тільки Україну, тому у скорочення ми не граємося, бо на сьогодні це єдина наша гарантія безпеки”. За його словами, станом на зараз уже більше третини зброї, яку застосовують ЗСУ українського виробництва. У Росії є кількісна перевага у танках, в України – у дронах, повідомив президент.
Контраверсійні емоції
Дональд Туск зауважив, що найкращою гарантією безпеки для України було б членство у НАТО, але “це викличе контраверсійні емоції у деяких держав”. Він ухилився від відповіді про те, чи готова Польща надіслати контингент до України. Натомість, на думку Туска, потрібно виробити стабільний механізм гарантій і Польща готова бути гарантом у випадку спільних гарантій НАТО.
Президент Польщі Анджей Дуда пообіцяв працювати над тим, щоби Україну якнайскоріше запросили до Альянсу.
Геополітичне вікно
“Польща намагається скористатися “геополітичним вікном” для посилення своїх впливів і “продати” це США. Тому зараз візит Зеленського до Польщі – це пас, щоб Польща відіграла роль посилювача підтримки України в рамках “Рамштайну”, – пояснив політолог Олег Саакян.
Але зараз для української делегації ще те завдання – пройти поміж краплинами внутрішньополітичної боротьби у Польщі так, щоб це не було потлумачено як підтримку Туска або Дуди, інших гравців”, зазначив експерт. На його думку, нині будь-якій польській політичній силі невигідно грати з українським питанням.