1 січня віряни святкують Обрізання Господнє і день пам’яті святого Василя Великого (Кесарійського) за новим церковним календарем. Раніше відзначали 14 січня.
Василь жив у IV столітті в Кесарії Каппадокійській, походив зі знатної та багатої християнської родини. Навчала Василя бабуся – її вважали освіченою християнкою. Після смерті батька Василь переїхав на навчання до Константинополя, а потім – до Афін. Відомо, що він досконало знав математику, фізику, астрономію, філософію, медицину, риторику. Коли Василь повернувся додому, то спочатку викладав риторику, пізніше його висвятили в сан диякона і пресвітера. Це були часи гонінь на християн, але він, не боячись переслідувань, захищав православну віру і виступав із проповідями, за що здобув високу повагу і велику любов.
Після себе Василь залишив богословські праці – бесіди на різні псалми, твори на захист вчення про Святу Трійцю, книги про Хрещення та інші. Також святому приписують винахід іконостасу, авторство численних проповідей і молитов.
Що сьогодні не можна робити
Зловживати спиртними напоями й об’їдатися, вінчатися, полювати й різати худобу, викидати сміття й робити прибирання, а також давати гроші в борг (як і брати). Вважається, що той, хто порушить ці заборони, накличе на себе біду.
Що варто зробити
У православне свято звертаються до святого Василя з проханнями захистити від бід, хвороб і злих людей. Вважається, щосвятий допомагає знайти душевний спокій, також святитель – покровитель учнів і свинарів.
Цього дня заведено збиратися з рідними та близькими за спільним столом, бажати одне одному здоров’я, добра і миру, просити прощення, відпускати образи.
Добре 1 січня допомогти нужденним – вірять, що в такий спосіб люди стають ближчими до Господа й очищаються від гріхів.
За народними прикметами цього дня першим поріг будинку має переступити чоловік, ще краще, якщо він буде світловолосим – тоді в домі буде щастя й успі
Ще одна з традицій Васильєва дня – посівання, коли хлопчики-підлітки, набравши зерен, ходять будинками і, розкидаючи зерно, бажають господарям здоров’я та багатства. Вимітати таке зерно не можна – це оберіг, за певний час його потрібно зібрати, а навесні посадити.
Також 1 січня заведено загадувати бажання – вважається, що все загадане збудеться.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обрізання Господнє-2025: коли святкуємо та про які заборони дня потрібно пам’ятати
Прикмети
сильний вітер цього дня – буде врожай фруктів;
відлуння далеко йде – чекай на сильні морози;
вранці іній на деревах – до врожайного року;
снігурі розчирикалися – чекай сніг.
У народі 1 січня – свято Василів день. Згідно з прикметами, якщо цього дня першим, кого зустрінеш на вулиці, буде чоловік, то удача буде супроводжувати весь рік.
1 січня за новим церковним календарем віряни відзначають Обрізання Господнє. Також на цей день випадає вшанування пам’яті святого Василя.
Варто знати молитву на свято Обрізання Господнє. “Ісусова молитва” вважається улюбленою серед православних ченців. У монастирях її називають також найсильнішою і часто порівнюють з молитвою “Отче Наш”. Звучить дуже просто: “Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас. Амінь”.