Середа, 3 серпня, 12:10
Юлія Михайленко підіймає догори плакат із написом чорними літерами: “Russia is a terrorist state” на червоному тлі. Стоїть у середмісті Івано-Франківська. Поруч іще сотня людей із подібними транспарантами. Зібралися для підтримки полонених захисників Маріуполя.
Усі ці люди дружини, сестри й матері військових з “Азовсталі”, каже Михайленко. Мій чоловік на війну пішов добровольцем. Він теж обороняв “Азовсталь”. Нині в полоні. Востаннє зв’язувалася 17 травня. Ми просимо світ звільнити наших рідних із полону, бо тепер ми не впевнені в їхній безпеці.
Рідні військових протестують через теракт у місті Оленівка Донецької області. 29 липня російські окупанти підірвали приміщення місцевої колонії, куди напередодні звезли українських військовополонених, яких мали обміняти. За даними Міноборони України, так терористи намагалися приховати сліди катувань азовців. Внаслідок вибуху, за неофіційними списками Росії, загинуло приблизно 50 бійців. Міжнародні організації на місце злочину не пускають
А в цей час:
Важко працювати, але ми робимо це з позитивом, говорить Надія Рижкова, набираючи глину на лопату, потім кидає її на возик. Доки чоловік і сини воюють, можу хоча б так допомагати нашим людям. Це, мабуть, найвагоміший мій внесок.
Другий день приходить розбирати завали на автобазі в селищі Лебедин на Сумщині. Працює разом із волонтерами добровольчого будівельного батальйону. По цих приміщеннях росіяни вдарили ще 5 березня. Скинули п’ять авіабомб.
Атакували на світанку, обійшлося без загиблих і травмованих, каже власник автобази Вадим Режинков, 47 років. До нападу російських військових тут працювали автобаза, кур’єрська служба, СТО, лазні, ресторанний комплекс. Тепер частково змогли поновити тільки роботу СТО. Радий, що мені допомогли довести його до ладу. Бо
не знав, що робити, з якого боку підійти.
Бачте, тут треба лікувати, стоматолог зі Львова Віктор Савочка водить олівцем по рентгенівському знімку, обводячи хворі зуби. Перед ним сидить пацієнт-військовий.
До нас часто приходять воїни, по 10 осіб на тиждень, каже Савочка. Лікуємо безплатно. Так вирішили після першого клієнта-військовослужбовця. Не змогли взяти гроші.
Клініку відкрив разом із дружиною Лілією в березні цьогоріч. Одразу взялися волонтерити. Виявилося, військові часто страждають через проблеми із зубами.
Поведінка павуків у банці додає оптимізму
Складається враження, що ватажки так званих ЛНР і ДНР повірили в те, що операція ведеться їхніми силами за “вогневої підтримки” Росії. Зокрема, дехто навіть глузує з охорони штабу Чорноморського флоту Росії. Мовляв, ті навіть не знають, як працюють антидронні системи, якими обладнані дачі заможних людей. Така поведінка павуків у триколорній банці додає оптимізму.
Також сепари ниють, що ніхто не зважає на зношеність їхньої артилерії. Це дає нам шанс переграти їх організаційно дати більше сил нашій арті й модернізовувати. Швидкими темпами, доки росіяни та їхні маріонетки з’ясовуватимуть, хто винен і кому підуть бюджети.
Петро ОХОТІН, політичний консультант
Для стада тєлік і дешеве пійло
У Москві та Санкт-Петербурзі вирішили відкрити магазини безмитної торгівлі, які будуть недоступні для пересічних громадян. Купити товари зможуть лише дипломатичні працівники, співробітники міжнародних організацій і члени їхніх сімей, а насправді люди, які зможуть отримати спецперепустку ФСБ, МВС тощо. У продажу будуть алкоголь, тютюн, парфумерія та косметика, прикраси, смартфони, годинники. Ті, хто пам’ятають журнал “Мурзилка”, напевно згадають і цей чудовий винахід сталінсько-радянських часів особливі спецрозподільники лише для своїх. А для звичайного стада тєлік і дешеве пійло. Як у СРСР. Адже вони всі туди хочуть?
Олег БЄЛОКОЛОС, голова правління фонду “Майдан закордонних справ”
72 відсотки українців вважають себе православними, за даними опитування Київського міжнародного інституту соціології. 54% опитаних ідентифікують себе з Православною церквою України. 4% з Російською православною церквою в Україні
“Саме наша єдність уже зробила все те, що інші вважали неможливим. І цей рух не має згаснути. Одне за одного, пліч-о‑пліч єдиний принцип, що приведе до перемоги”,
Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ, президент України
Верховна Рада України ухвалила закон про надання інформації про суд, предмет позову, місце, дату й час засідання через додаток “Дія”. Рішення також можна буде отримати в електронній формі.
Застосунок “Повітряна тривога” попереджатиме про хімічну загрозу та радіаційну небезпеку. Додаток сповіщатиме про початок і завершення п’яти типів тривог: повітряна, артилерійський обстріл, вуличні бої, хімічна загроза та радіаційна небезпека. Для кожної створили свій тип сповіщення.
З 1 серпня антибіотики в Україні можна купити лише за електронним рецептом. Його може виписати лікар будь-якого рівня. Заклад і медик мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я.
До 31 жовтня українці можуть здати монети 10, 50 коп. та 1, 2, 5 і 10 грн на ЗСУ в рамках акції “Смілива гривня”. Їх приймають у відділеннях Ощадбанку та ПУМБ.
Напевно, коло ще одне десяте
Потрібне в пеклі, щоб карати зло.
Його не передбачив мудрий Данте:
Тоді ж іще Росії не було.
* * *
Із самісінького ранку
Прибувають нині
В пекло орки хто на танку,
Хто в бронемашині.
В росіян і у пеклі амбіції,
Сатані вони пишуть петиції,
Мітингують юрбою невгавною:
Хай він зробить російську державною.
* * *
У пеклі за наказом Сатани
Встановлять більш комфортні казани.
Там будуть і джакузі, і кальян:
Спецпекло для “хороших” росіян.
Дружина довго лікувала безпліддя. Лікарі говорили, щоб не знущалися з її організму й подумали про всиновлення. Мріяли про велику родину, але за щастя було б хоч одну дитину мати. Два роки тому взяли 6-місячного хлопчика. Але невдовзі дружина завагітніла. Народила двійню. Місяць тому дізналися, що знову вагітна.
Ігор Горовий
Почали дзвонити якісь люди. Вимагали повернути гроші, лякали тюрмою. Довго не могла зрозуміти, що діється. Коли питала, хто вони, чому дзвонять, то відповідали, що я з них знущаюся. Потім з’ясувала, що колишній чоловік шахрайством виманював гроші. Постраждалим давав мій номер. Досі не розумію, де його взяв. Розлучені 15 років.
Марія Струнька
Сусідка прибігла першою сказати, що моєму чоловікові прийшла повістка. Співчувала, що я тепер лишуся сама з великим господарством. Ще ж може й загинути. Через її слова постійно ревіла, думала лише про найгірше. За кілька днів повістка прийшла й сусідові. Чоловіку дали відстрочку на лікування, а його забрали майже одразу після медогляду. Сусідка тепер не вітається.
Олена Люлько
17-річний онук захоплюється програмуванням. Давно мріє про спеціальний ноутбук для цього за 50 тисяч гривень. Із дідом вирішили подарувати потрібну суму на день народження. Довго відкладали. Але внук запитав, чи може ці гроші віддати волонтерам. Каже, в нього тепер нова мрія жити у вільній і мирній країні. Дід заплакав.
Олена Пархоменко, 58 років, Львів
До війни принципово відмовлявся грати вистави російською мовою. Наш керівник неодноразово сварився зі мною через це, але не виганяв, бо добре граю. Я завжди доводив, що російська це зло, яке треба знищувати, а не розвивати. Весь колектив мене не любив. Але після початку війни всі наче прозріли. Просили вибачення.
Тарас Зарецький, 30 років, Львів
Чоловік тривалий час воює. Почала помічати, що змінився, став замкнутим і роздратованим. Інколи довго добирала, що сказати. Боялася бовкнути зайвого, щоб не образити чи розгнівати. Тоді вирішила піти на психологічні курси, де вчать спілкуватися та поводитися з воїнами, які брали участь у боях. Зрозуміла, наскільки складно та відповідально бути дружиною військового.
Христина Йосипенко, 26 років, Вінниця
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу “Країна”, оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”