7 жовтня церква вшановує преподобного Феодосія Манявського. Це один із засновників Манявського Скиту монастиря біля села Манява на Івано-Франківщині. Святиню ще прийнято називати українським Афоном. Зараз вона знаходиться під юрисдикцією Православної церкви України.
Невідомо, коли і де народився преподобний Феодосій. У монастир він прийшов у сані диякона та із 1608 року став помічником Іова Манявського, який вважається головним засновником святині. Довгий час Феодосій відмовлявся прийняти сан священика, бо вважав себе негідним цього статусу. Та у 1613 році на служіння його благословив митрополит Моневасійський Іосаф.
Феодосій разом із братією облаштовував обитель та підготовлював місце для будівництва Хрестовоздвиженської церкви. Її звели за кошти благодійників.
У 1621 році преподобний Іов захворів та помер. Ігуменом Манявської обителі став святий Феодосій. Він був послідовником Іова та подібним чином керував монастирем. Збільшив кількість братії та продовжував облаштовувати Скит. Забороняв вживати братії у їжу м’ясо, яйця, молочні продукти. Мешканці обителі харчувалися рослинною їжею, серед якої було багато грибів та меду. Без дозволу ігумена ченцям заборонялося покидати монастир та спілкуватися із жінками.
Преподобний Феодосій дотримувався суворого та благочестивого життя. Про нього знали віруючі у Карпатах, Галичині, Волині, Буковині, Молдавії, Румунії. Отець Феодосій жив, як ангел, казали люди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Польщі відкрили пам’ятник видатному “пароху концтабору Майданек” українцю Омеляну Ковчу
“Якщо хочете побачити слуг Божих у людській подобі, то підіть у Карпати, де своїм служінням 200 ангелів присвятили своє життя Богу”, – писав український церковний діяч Петро Могила про Манявський Скит, коли ним керував преподобний Феодосій.
За ігуменства Феодосія біля 250 монастирів Львівської, Чернівецької, Перемишлянської єпархій та у Молдові визнали головним над своїми обителями саме Манявський Скит. Він отримав ряд привілегій від польських королів право власності на землю, звільнення від сплати податків тощо.
Преподобний Феодосій помер 27 вересня 1629-го. Він похований під спудом у монастирській Хрестовоздвиженській церкві. Канонізували Феодосія у 1994 році.
Також сьогодні згадують святу першомученицю, рівноапостольну Феклу. Вона народилася у I столітті в місті Іконії, нині Туреччина. Походила з багатої родини.
Приблизно у 45 році в Іконію прийшов апостол Павло та почав навертати людей до віри. Серед тих, хто почув його слово була і Фекла. Апостольський заклик до збереження духовної і тілесної чистоти став для неї головним девізом по життю. Багато чоловіків хотіли зав’язати із неї стосунки, але отримували відмову.
“Мій жених Христос, син Божий”, – відповідала свята.
Апостол Павло благословив Феклу оселитися на горі біля тоді існуючого міста Селевкія. Там свята безперестанку молилася Богу. Зцілювала хворих, які зверталися до неї за допомогою. Це викликало ненависть з боку лікарів і чародіїв, за християнськими переказами. Вони напоїли кількох хлопців і послали їх поглумитися над святою. Побачивши чоловіків, Фекла попросила у Господа порятунку. За церковним вченням, перед нею розійшлася гора і прийняла святу до себе.
Учора, 6 жовтня, православна церква вшановувала пам’ять мучениці Іраїди Олександрійської та згадувала Зачаття пророка та Предтечі Господнього Іоана Хрестителя. Він є найбільш шанованим християнським святим після Діви Марії. Усе своє життя присвятив Богові. Був страчений під час правління Ірода Антипа. Святому відтяли голову.
Іраїда Олександрійська змалечку присвятила себе Богові, а згодом стала монахинею. Прийняла мученицьку смерть під час правління римського імператора Максиміліана.