Археологи виявили стародавню масляну лампу неподалік від Оливної гори в Єрусалимі. Вік знахідки оцінюється в III-V століття н. е.
Лампа виготовлена з кераміки та прикрашена символами, що мають зв’язок з єврейським храмом. Серед них – менора, лопата для пахощів і пальмова гілка лулав, що використовувалася у єврейських обрядах, передає Heritage Daily.
Керівник розкопок Майкл Чернін наголосив на значенні символів на лампі. Він зазначив, що ці зображення свідчать про єврейський зв’язок з храмом. Знахідка є особливо важливою, оскільки про єврейські поселення в Єрусалимі цього періоду відомо дуже мало. Археолог додав, що ця лампа унікальна для часу, коли єврейська присутність у місті різко скоротилася. Це сталося після придушення повстання Бар-Кохба в 135 році н. е., яке супроводжувалося вигнанням євреїв.
За словами експертів, знайдена лампа належить до типу “Бейт-Наттіф”. Такі світильники вироблялися з глини за допомогою спеціальних вапнякових форм. Майстри вирізали форми долотами та свердлами, після чого пресували в них глину і обпалювали для отримання готового виробу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Ізраїлі знайшли найдавніші ворота
Менора, яка прикрашає лампу, є важливим символом єврейської культури. Вона використовувалася ще в часи Другого храму. Її значення зросло після руйнування храму, коли вона стала уособленням єдності та історичної пам’яті для євреїв як в Ізраїлі, так і в діаспорі.
Міністр у справах спадщини рабин Аміхай Еліягу назвав артефакт надзвичайно важливим. Він зазначив, що лампа із зображеннями, пов’язаними з храмом, нагадує про зв’язок єврейського народу зі своєю історією. Її знахідка символічно перегукується зі святкуванням Хануки, підкреслюючи спадкоємність традицій.
У пустелі Негев в Ізраїлі археологи виявили древні яйця страусів.
Страуси були поширені в цій місцевості починаючи з раннього доісторичного періоду. Але до кінця XIX ст зникли.