Нові подробиці обставин авіатрощі стали тестом для світового співтовариства – чи назвуть винних і чи притягнуть їх до відповідальності.
Станом на ранок 27 грудня на місці трагедії знайшли другу “чорну скриньку”. За інформацією CNN, дані з двох скриньок свідчать, що літак збила російська ППО. Чиновник, який розповів про це, зазначив, що такою є перша оцінка США.
Катастрофа вже має міжнародний, хоча й неофіційний, резонанс. І не лише через саму причину загибелі людей, а й через спроби російської сторони приховати її.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кремль замітав сліди ціною життів тих, хто вижив у цивільному літаку після атаки ракетою ППО
Французький авіаційний експерт на умовах анонімності порівняв у західних ЗМІ аварію 25 грудня під Актау із збиттям борту МН17, коли загинули 298 пасажирів літака у небі над Донбасом. Тоді це сталося через постріл ракети класу “земля – повітря”. Турецький експерт зробив висновок про зовнішнє ураження літака, і не птахами. Водночас Росія уникала офіційних коментарів, у пабліках писали про птахів і кисневий балон, хоча на вечір 25 грудня ця версія не була вже основною.
Нові заяви
27 грудня до Актау вилетіла група конструкторів заводу-виробника із Бразилії, тому варто очікувати найближчими днями більше технічних подробиць. Натомість є низка сигналів від компаній і країн прямо чи опосередковано зацікавлених у з’ясуванні причин трагедії. І вони не на користь Росії.
Речник Путіна Дмитро Пєсков повторив – у Кремлі стежать за ходом розслідування, до його завершення коментарів не буде.
“Росавіація” повідомила, що готова співпрацювати з казахстанськими і азербайджанськими колегами у рамках слідства, а також наголосила на “дуже складній” обстановці навколо аеропорту у Грозному у день катастрофи. Цікаво, що саме “Росавіація” знову послалася на атаку українським БпЛА по Чечні та на запроваджений через це режим “Ковер”, котрий передбачав негайний вихід сіх повітряних суден зі вказаного простору. Також “Росавіація” повідомила нову деталь командир екіпажу двічі (!) намагався посадити літак у Грозному, але успіху не мав, йому були запропоновані два аеропорти на вибір, але командир полетів до Актау.
Краще не літати
У відповідь на такі заяви перевізник компанія AZAL- оголосила про при зупинку рейсів до Мінвод, Владикавказу, Нижнього Новгорода, Саратова, Самари, Уфи, Махачкали “через потенційні ризики безпеки польотів”. Також у компанії заявили що на підставі попередніх даних слідства, 25 грудня літак упав через “фізичний і технічний зовнішній уплив”. Симптоматично, що авіакомпанія із Саудівської Аравії Flydubai скасувала рейси до Мінвод і до Сочі.
Політичний скандал
27 грудня українське МЗС назвало брехнею заяви росіян щодо авіатрощі під Актау. Москва змусила уражений літак летіти над морем з метою приховати сліди злочину, заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Голова Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко прямо зазначив літак збила російська система ППО “Панцир”.
Є й офіційна реакція від НАТО. У ніч на 27 грудня Альянс висловився за ретельне розслідування події.
Чи покарають
Кремль зумів відбити перший інформаційний удар Азербайджану, котрий наполягав щоби РФ визнала свою провину. Депутат, члена комітету у міжнародних справах парламенту Азербайджану Расім Мусамбеков заявив: “Літак було збито у небі над Грозним, над територією Росії, заперечувати це неможливо!” Мусамбеков натякнув на можливість погіршення відносин із Росією, якщо та не вибачиться за скоєне. Турецька інформагенція Anadolu з посиланням на офіційних осіб Азербайджану синхронно повідомила – причиною авіфтрощі є російська ракета.
Птахи – балон – ракета
У неприємну ситуацію потрапив Казахстан, який спочатку підтримав версію про кисневий балон і птахів. Міністр транспорту Марат Карабаєв розповів: 25 грудня зранку керівник польотів “Ростов” повідомив в Актау, що на борту AZAL вибухнув кисневий балон, тому запитав про можливість посадки. Згодом Карабаєву довелося виправдовуватися і нагадувати, що це не його версія. Міністр цифрового розвитку і транспорту Рашад Набієв повідомив, що опитування пасажирів і членів екіпажу, котрі вижили, та вивчення уламків і характеру пошкоджень свідчать про зовнішній уплив. Люди чули три вибухи зовні і над Грозним, бортпровідниця і пасажири поранені уламками. Версія про зграю птахів не підтверджується. “Тип озброєння встановить слідство”, – заявив Набієв. Він зазначив, що літак прямував до Актау через Махачкалу і залишається питання, чи давали йому дозвіл на посадку там. Міністр підкреслив, що Казахстан залучив до слідства міжнародних експертів і азербайджанську сторону.
Росія контратакує
До завершення офіційного слідства всі твердження мають статус версій, навіть ті, котрі виголосили державні посадовці. Але у західних експертних колах наразі обговорюють не причину, а ступінь вини російської сторони.
Так експерт з оборони, розвідки та безпеки Джастін Крамп стверджує, що версія про збиття літака російською ППО пояснює всі факти, пов’язані з катастрофою. Водночас він зазначив: “Я не думаю, що це робиться навмисне. Росія дуже занепокоєна українськими БпЛА великої дальності, котрі часто не збиваються”.
Тим часом, РФ перейшла у контратаку: заступник міністра закордонних справ країни-агресорки Михайло Галузін зустрівся з послом Азербайджану Рахманом Мустафаєвим і висловив глибоке співчуття, але попередив – спекулювати на горі неприпустимо. А ввечері 27 грудня російське МЗС звинуватило країни НАТО у чутках про переговори між Азербайджаном і Казахстаном про узгодження заяв стосовно причин трагедії. Правдою є те, що президенти Казахстану і Азербайджану поспілкувалися ввечері 27 грудня про причини авіатрощі.
Навряд чи російська сторона робила ,b зайві рухи, якби звинувачення не мали під собою підстав. Але, як і з катастрофою МН17, висновки слідства можуть бути настільки розмитими, що притягнути винних виявиться справою майже безнадійною. У такому разі, єдине, на що зможуть розраховувати родини загиблих і постраждалі, – виплати від азербайджанської сторони. А літати, принаймні, над Росією, буде справою непевною.