Зростання тарифів, підвищення пенсій та новації у “Резерв+”: що чекає на українців у червні

Головна Сторінка » Зростання тарифів, підвищення пенсій та новації у “Резерв+”: що чекає на українців у червні

У червні на українців чекає зростання тарифів на електроенергію.

Разом з тим працюючі пенсіонери отримають підвищені виплати, а для чоловіків, які були зняті з військового обліку через довготривалий виїзд за кордон, спливе дедлайн особистого візиту в ТЦК для поновлення на обліку. Про це пише NV.

Підвищення пенсій

Із 1 квітня 2024 року в Україні здійснюється автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Їх виплата відбудеться у червні (з урахуванням підвищення за квітень та травень). Це пов’язано з тим, що перерахунок можливий після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійдуть відомості про сплату ЄСВ за 1 квартал. Такі звіти подаються по травень.

Особисто звертатися для проведення перерахунку пенсій нікуди не потрібно: він відбувається автоматично, за даними, які містить Державний реєстр застрахованих осіб.

Працюючим пенсіонерам перерахунок пенсій здійснять за стаж, набутий за останні два роки. Розмір пенсії залежить не тільки від розміру заробітної плати, а й від страхового стажу. Оскільки з часом, коли людина працює, страховий стаж у пенсіонера збільшується, то і розмір пенсії має також збільшуватися.

Розмір збільшення пенсії визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від тривалості страхового стажу і заробітної плати (доходу), з якої обчислюється пенсія.

Цьогоріч перерахунок пенсій з урахуванням збільшеного стажу відбувся для 654 тис. працюючих пенсіонерів. Це близько 6,2% від їх загальної кількості (на 1 січня 2024 року в Україні нараховувалось 10,51 млн пенсіонерів).

Інших підвищень чи перерахунків пенсій у червні не планується. Однак розраховувати на збільшення виплат традиційно можуть ті пенсіонери, які досягли достатнього віку для вікової надбавки.

Зараз така доплата складає:

для пенсіонерів від 70 до 74 років включно – 300 грн;

для осіб від 75 до 79 років включно – 456 грн;

для пенсіонерів від 80 років – 570 грн.

Вікова надбавка передбачена для тих пенсіонерів, чиї виплати не перевищують 10 340 грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новий тариф на електроенергію – що кажуть експерти про причини підвищення ціни

“Офіційний” QR-код у застосунку “Резерв+”

Із 18 червня Міністерство оборони планує запустити нову функцію застосунку “Резерв+”, який фактично є електронним кабінетом усіх військовозобов’язаних. Йдеться про QR-код, який дозволить при перевірці підтвердити дані про людину в системі “Оберіг”. З таким кодом інформація з системи “Резерв+” матиме таку ж юридичну силу, як і паперовий військово-обліковий документ.

Зараз інформація, яку бачить військовозобов’язаний про себе з реєстру “Оберіг” у застосунку має лише інформативний характер.

“З 18 червня ми плануємо запустити QR-код, завдяки якому посадові особи з ТЦК та Нацполіції можуть перевірити інформацію з реєстру. Код дозволить надати витяг з Оберегу і надати такому витягу таку ж юридичну силу, як і військово-обліковому документу, тобто приписному чи військовому квитку”, – розповіла заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.

Дедлайн для чоловіків, знятих з військового обліку через виїзд за кордон

До 16 червня повернутися на військовий облік мають ті українські чоловіки, які були офіційно зняті з нього раніше через свій виїзд за кордон на строк більше ніж три місяці. Для цього вони мають особисто приїхати в Україну, прийти в ТЦК (або орган СБУ чи відповідний підрозділ розвідувальних органів) і знову стати на військовий облік.

У таких чоловіків, відповідно до постанови Кабміну № 563 від 16 травня, є 30 днів на особистий приїзд в Україну та повернення на облік – тобто до 16 червня.

Йдеться лише про тих чоловіків (призовників, військовозобов’язаних та резервістів), які ще раніше, виїжджаючи за кордон на постійне місце проживання, особисто зверталися в ТЦК з документами, що підтверджують виїзд за кордон, та знялися з військового обліку.

Разом з тим чоловіки, які виїхали за кордон, але не були зняти з військового обліку за такою офіційною процедурою й надалі матимуть змогу оновити свої дані дистанційно (відповідно до закону про мобілізацію від 18 червня):

через систему “Резерв+”, яка фактично виконує функції електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста;

через офіційну електронну адресу або офіційний номер телефону ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.

Оформлення субсидій

Із червня 2024 року Кабмін вирішив відновити загальний порядок призначення та виплати житлових субсидій і пільг для тих, хто у 2022 році проживав на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій.

Таким людям необхідно до 1 липня звернутися за продовженням виплат житлових субсидій або пільг. Йдеться про людей, які одночасно відповідають чотирьом критеріям, пояснили в Пенсійному фонді:

якщо людина є отримувачем житлово-комунальної субсидії або пільги;

водночас була отримувачем субсидії або пільги станом на початок повномасштабної агресії РФ 24 лютого 2022 року;

проживала (чи проживає) на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій;

якщо з початку повномасштабного вторгнення така людина не зверталася до органів соцзахисту чи Пенсійного фонду України за перепризначенням субсидії або пільги (нині це потрібно зробити до 1 липня 2024 року).

Подати заяву та необхідні документи можна декількома способами:

особисто в найближчому сервісному центрі ПФУ;

через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП);

через уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад;

надіславши документи поштою на адресу органу Пенсійного фонду;

онлайн через вебпортал електронних послуг ПФУ, мобільний застосунок Пенсійний фонд чи портал Дія.

Завершення основної сесії НМТ

Основна сесія Національного мультипредметного тесту (НМТ), як розпочалася 14 травня, завершується 25 червня. Пізніше буде проведено ще й додаткову сесію тестування для тих, хто не зміг взяти участь в основній. Вона триватиме 11−19 липня.

Учасники додаткових сесій матимуть змогу дізнатися про дату, час і місце проведення тестування з 8 липня.

З міркувань безпеки інформацію про те, де на території України відбудуться тестування, не оприлюднюють ані на сайтах Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, ані на їхніх офіційних сторінках у соцмережах.

Учасників також просять не розголошувати, де й коли проходитиме тестування, адже від цього може залежати їхня безпека.

Інформацію про результати основних сесій НМТ за шкалою 100−200 балів буде розміщено в персональних кабінетах учасників до 2 липня, додаткових сесій до 26 липня.

Підвищення тарифів на електроенергію

У травні вартість послуг електропостачання для населення становила 2,64 грн/кВт-год. Ціну суттєво підняли влітку 2023 року через потребу у коштах на відновлення інфраструктури після російських обстрілів. Тоді сума у платіжках за електроенергію зросла приблизно на 250 гривень.

Після нових ударів по енергетиці навесні 2024 року ситуація в українській енергосистемі стала надскладною. Тож з 1 червня уряд вирішив підняти тарифи на електроенергію.

Відтепер тариф на електроенергію для населення становитиме 4,32 грн/кВт-год, що на 64% більше за чинний тариф (2,64 грн/кВт-год).

У НКРЕКП розраховують, що таке рішення дозволить стабілізувати енергосистему й збільшити імпорт у нічні години. Загалом, залежно від часу доби, ціни на електрику для бізнесу коливатимуться між 5600 і 9000 грн за МВт-год. Це у 2,5−3,5 раза більше, ніж платить за електрику населення.

Разом з тим ціни на газ в Україні для клієнтів Нафтогазу (98% споживачів) залишаться незмінними – на рівні 7,96 грн/куб. м. Ціни на газ у решти постачальників варіюються від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн.

Ціни на водопостачання для побутових споживачів в Україні у червні 2024 також залишаться незмінними. 8 травня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила зміну тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення лише для непобутових споживачів низки водоканалів, тобто для бізнесу. Відповідні зміни планується запровадити з 1 червня 2024 року на підставі поданих ліцензіатами заяв.

З 1 червня єдиний тариф на електроенергію для населення буде становити 4,32 грн/кВт. Відповідне рішення ухвалили під час засідання уряду 31 травня.

Новий тариф діятиме з 1 червня 2024 року до кінця квітня 2025 року, тобто менше року.