100 років дружби зі Сполученим Королівством. Чи завітає до Києва король?

Головна Сторінка » 100 років дружби зі Сполученим Королівством. Чи завітає до Києва король?

Цей тиждень був сповнений неоголошеними візитами закордонних гостей до України. Серед них генсек НАТО, герцогиня Единбурзька, очільник МЗС Великої Британії Девід Кемерон. І, схоже, справа йде до візиту британського монарха.

Британія перечить США

3 травня у Києві Девід Кемерон зробив кілька сенсаційних заяв:
Україна може бити по об’єктах на території країни-агресорки зброєю, яку надав Лондон
Велика Британія пропонує 3 мільярди фунтів стерлінгів щорічно “так довго, скільки потрібно”
Оголосив про принципово новий, небачений за тривалістю договір про партнерство на 100 років

Зокрема, про зброю та обстріли території РФ Кемерон так відповів журналістам Reuters : “Україна має на це право. Росія завдає ударів по території України. Легко зрозуміти, чому Україна відчуває необхідність переконатися, що захищає себе”. Ця заява вже викликала різку реакцію Кремля. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков назвав її небезпечною “вербальною ескалацією”, яка матиме наслідки. Про гроші – раніше британський прем’єр Ріші Сунак оголосив про допомогу Україні у сумі понад 2 мільярди фунтів стерлінгів. Тому підвищення річної допомоги та її пролонгація від Кемерона видаються новим кроком. А от угода про дружбу на 100 років – справжня несподіванка.

Україна сто років проживе

Про що йдеться, деталізувало посольство Великої Британії в Україні: ця нова угода (відносно підписаної раніше безпекової) передбачає побудову міцних зв’язків між двома країнами “у всьому спектрі стосунків від торгівлі, безпеки та оборони, до науки та технології, освіти, культури та багато іншого”.
Та чи настільки раптовим був сюрприз? Кемерон прибув до Києва у важливий для консерваторів день, коли у його країні розпочалися вибори (до місцевих рад, до Лондонської асамблеї та вибори мерів 10 міст). Спостерігачі не відкидають ймовірності втрат для консерваторів та відставки чинного прем’єра Ріші Сунака. Його соратник та екс-прем’єр Девід Кемерон може розглядатися як компромісна фігура для нового прем’єрства, якщо консерваторам вдасться зберегти більшість мандатів на місцевому рівні. Помітно, шо Сунак припинив останнім часом коментувати ситуацію в Україні. Але цю мовчанку компенсував Кемерон 3 травня у Києві. Його заява про цілі України на території РФ може розглядатися як найрадикальніша за весь рік. Більше того, вона дискутивна до офіційних заяв зі США, де не схвалюють обстрілів Україною цілей в РФ.
Підтекстом наміру про 100-річну угоду є переконання, що і через сто років Україна – буде. Надпотужний позитивний сигнал. Але він “зависає у повітрі”, бо така урочистість передбачає інший рівень взаємодії. Схоже, у Києві її чекали.

Перша – герцогиня, за нею – король?

30 квітня до столиці України, майже параллельно зі Столтенбергом, неочікувано завітала членкиня британської королівської родини, Софі, герцогиня Единбурзька. Про деталі перебування цієї високої гості відомо мало: бачилася з президентом Володимиром Зеленським та першою леді Оленою Зеленською, привезла особисте послання від короля Карла. Софі – дружина молодшого брата короля – Едварда. Тому вона цілком могла взяти на себе місію донести до української влади важливі пропозиції британської корони, але так, щоб не сталося витоку інформації. Зовні ж цей візит був підкреслено гуманітарним, хоча з 2014 року це перші відвідини України членом королівської родини, тому вони, хоч не хоч, символічні.

Ймовірно, мова могла бути про перспективу приїзду короля Великої Британії. У такому разі стає зрозумілим неоголошений візит міністра закордонних справ майже відразу після відбуття з української землі герцогині Софі. Навряд чи потрібно особисто їхати у воюючу країну міністру закордонних справ для того, щоби підтвердити надання обіцяних раніше Ріші Сунаком 36 мільйонів фунтів стерлінгів допомоги для енергоінфраструктури та 20 мільйонів фунтів стерлінгів екстреного фінансування для відновлення критичної інфраструктури. Та й пафос угоди про 100-річне партнерство більше пасує для підписання особисто королем. У розвиток цієї версії – поїздка Кемерона до Львова, де він, зокрема, символічно посадив дерево.

Знову про НАТО

Цікаво, що у ході зустрічі Девіда Кемерона з Володимиром Зеленським йшлося не лише про подяку української сторони за найбільший пакет військової допомоги від Сполученого Королівства (майже 500 мільйонів фунтів стерлінгів), про який було оголошено нещодавно. Співрозмовники розглянули підготовку до важливих міжнародних заходів: саміту “Великої сімки” в Італії, Глобального саміту миру у Швейцарії та інших заходів. Не було згадано лише одного – європейського турне керівника КНР Сі Цзіньпіна, навколо його нині тривають спекуляції. (Щодо Глобального саміту миру керівник ОПУ Андрій Єрмак в ефірі телемарафону 3 травня повідомив, що РФ у ньому участі не братиме). А під час перемовин з українським прем’єром Денисом Шмигалем йшлося про енергетичну підтримку та про інтеграцію до НАТО. Ця деталь дає підстави припустити, що можливий візит короля Сполученого Королівства до України (або на Глобальний саміт миру, і тоді зрозуміло, що Росія там зовсім не бажаний гість) матиме за мету “переграти” категоричну формулу Столтенберга. Нагадаємо, її частково озвучив Володимир Зеленський: спочатку перемога – потім членство у НАТО. Вочевидь, бачити там Україну до перемоги воліють не лише країни Балтії.