2023 рік стане найспекотнішим за останні 125 тисяч років. Науковці б’ють на сполох і пояснили чому

Головна Сторінка » 2023 рік стане найспекотнішим за останні 125 тисяч років. Науковці б’ють на сполох і пояснили чому

2023 рік буде найтеплішим за останні 125 тисяч років.

Останні дані показали, що жовтень-2023 також став найспекотнішим у світі за цей період, повідомляє Euractiv.

За даними служби зміни клімату “Коперник”, минулого місяця з величезним відривом був побитий попередній жовтневий температурний рекорд 2019 року.

“Рекорд був побитий на 0,4 градуса за Цельсієм, що є величезним відривом. Жовтневу температурна аномалія дуже екстремальна”, – сказала заступник директора “Коперника” Саманта Берджесс.

Спека є результатом постійних викидів парникових газів від людської діяльності в поєднанні з появою цього року явища Ель-Ніньо, яке нагріває поверхневі води у східній частині Тихого океану.

У всьому світі середня температура приземного повітря в жовтні була на 1,7 градуса вище, ніж в тому ж місяці в 1850-1900 роках.

Рекордний жовтень означає, що 2023 рік тепер “практично напевно” стане найтеплішим роком за всю історію спостережень. Попередній рекорд був у 2016 році – ще один рік Ель-Ніньо.

Зміна клімату підживлює все більш руйнівні природні катаклізми. Цього року це були повені, які забрали життя тисяч людей в Лівії, сильна спека в Південній Америці і найсильніший за всю історію сезон лісових пожеж в Канаді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Липень 2023 став найспекотнішим за 143 роки

“Ми не повинні допустити, щоб руйнівні повені, лісові пожежі, шторми і хвилі тепла, що спостерігаються в цьому році, стали новою нормою”, – сказав науковець-кліматолог з Університету Лідса Пірс Форстер.

Вдвічі скоротити темпи потепління можна, якщо швидко скоротити викиди парникових газів протягом наступного десятиліття, зауважив він.

Науковці б’ють на сполох. Якщо не зупинити викиди парникових газів в атмосферу, температура на планеті буде швидко зростати – і це відчує кожен.

За їхніми останніми розрахунками, клімат планети може перетнути сигнальний рубіж в 1,5°c потепління, в порівнянні з доіндустріальною ерою, вже в найближчі п’ять-шість років.

Цьогоріч літо стало найспекотнішим на Землі з початку світових вимірів у 1880 році. Червень, липень та серпень виявилися на 1,2 градуса теплішими, ніж середнє літо між 1951 та 1980 роками.

Світом у 2023 році прокотилася виняткова теплова хвиля, яка викликала лісові пожежі в Канаді та на Гаваях. Ель-Ніньйо це кліматичний феномен, що призводить до підвищення температури та рівня води у Тихому океані. У NASA зазначили, що рекордно спекотне літо 2023-го продовжує багаторічний тренд глобального потепління.