8 вересня 1943 року 44 бійці УПА дали бій гітлерівським військам біля села Новий Загорів на Волині. Утримували півторатисячні сили ворога понад дві доби.
Чотою повстанців командував Андрій Марценюк – “Береза”. Бійці розташувалися на території місцевого мурованого православного монастиря Різдва Пресвятої Богородиці. Храм був стратегічним місцем, поруч із ним перетиналися шляхи УПА з сусідніх областей. Саме тому у монастирі підготували укріплення, рови та шанці на випадок зустрічі із ворогами. Група Марценюка мала в розпоряджені міномет та чотири кулемети, один із яких укріпили на дзвіниці.
Коли німецька розвідка доповіла про прибуття повстанців, німецьке командування кинуло проти них близько 400 осіб – роту жандармерії, власівців та поліцаїв. Сподіваючись на легку та швидку перемогу вони атакували монастир без особливої підготовки та одразу ж потрапили під кулеметний вогонь. За декілька хвилин полягло 40 бійців. Уцілілі запросили підкріплення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Архів опублікував унікальну колекцію різдвяних листівок та привітань ОУН-УПА
Після прибуття підмоги німці пішли на черговий штурм. Обстрілювали мури та споруди із гармат і танкеток. Самі зазнавали втрат. Згодом у небо підняли навіть декілька літаків, які скинули бомби. В результаті цього храм зазнав сильних пошкоджень але повстанці сховалися у монастирські підземелля.
Після штурму 10 вересня в живих залишилося 18 повстанців. Попри це своїх позицій не покинули. 11 вересня загинув командир “Береза”. А в ніч на 12 вересня уцілілі прийняли рішення виходити з монастиря. Прорватися вдалося вранці завдяки туману.
Тіла 29 захисників монастиря зібрали й поховали місцеві селяни після бою. Деякі із повстанців залишились у монастирі пораненими але врешті врятувалися. Німецькі втрати оцінили у 90-100 чоловік убитими та 150-200 пораненими. Їх загальні сили при наступі, за різними джерелами, складали від 700 до 1,5 тис. чоловік.
7 вересня 1943 року вояки УПА розпочали бій із нацистами біля села Радовичі – тепер Ковельського району Волинської області. Став одним із найбільших боїв УПА на Волині.
За кілька днів до початку вояки Поліської січі билися з польськими загонами Армії Крайової та польською “самообороною”. У місцях боїв з’явилися німецькі підрозділи. 7 вересня рота нацистів потрапила в засідку УПА, організовану сотнями Леоніда Повідзона “Байди” та Тихона Зінчука “Кубика”. Німці втратили п’ятьох вояків, ще 11 потрапило в полон.
8 вересня задля ліквідації УПА німецьке командування направило з Ковеля каральну експедицію із 470 піхотинців. Вони мали три броневики й бронепотяг. Повстанським з’єднанням групи “Турів” керував Олексій Шум “Вовчак”. Група налічувала 1 тис. бійців.